Útulný domov vybudujete s bytovými textiliemi

Útulný domov vybudujete s bytovými textiliemi

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Současný trh nabízí mnoho druhů podlahových krytin, tak proč se rozhodnout právě pro koberce? Ve prospěch bytových textilií mluví praktické vlastnosti i fakt, že dovedou interiér během chvilky zateplit a zútulnit tak, jak to linoleum nebo dřevěná podlaha nedovedou. Jak se v nich vyznat tak, abyste vybrali ten pravý pro váš domov? Poradí interiérová designérka Anke Glut.

Co se týče podlahových krytin, dnes jsou oblíbené laminátové a dřevěné plovoucí krytiny. Comeback v interiérech zažívá i linoleum a velkoformátová dlažba, ovšem v modernější podobě. „Jsou ale přeci jen místa, kde můžeme postrádat hřejivý povrch, který tyto krytiny nemají. Typicky jde o místo u konferenčního a jídelního stolu, v koupelně nebo u postele. Kusové koberce jsou ideálním řešením, jak byt zateplit a domov udělat ještě útulnějším. Kusovky, rohože i běhouny skvěle doplní interiér všech stylů,“ říká Anke Glut, bytová designérka německého původu, která svůj profesní i osobní život spojila s Českou republikou.

Kromě toho dobře plní hned několik funkcí. „Tlumí hluk, mají výborné izolační vlastnosti, pohlcují prach a nečistoty, jsou příjemné na došlap a dokonce pomáhají zlepšovat akustiku v místnosti. V neposlední řadě koberec plní i estetickou funkci a jsou skvělým doplňkem do každého domova. Povznesou každý pokoj na malé barevné království i ty a vdechnou osobité kouzlo i neútulně a základně zařízeným prostorům,“ dodává Glut.

Kusové koberce jsou praktické a trendy

Kusové koberce jsou bezpochyby trendy záležitostí. Hodí se všude tam, kam stoupáte bosou nohou a kde je studená podlaha. Vybírat můžete z poměrně levných variant z polypropylenu a polyesteru, nebo můžete sáhnout hlouběji do peněženky a vsadit na koberce z bavlny, hedvábí, juty, sisalu či vlny. Umělá vlákna potřebují antistatickou úpravu a velmi dlouho uchovávají například stopy po nohách nábytku nebo po déletrvajícím mechanickém působení. Oproti tomu vlna se narovná, ale patří k dražším materiálům.

Co se týče výběru materiálu, v zásadě máte na výběr mezi přírodními a těmi umělými. U celoplošných umělých koberců vede nylon, který je velmi oblíbený pro snadnou a rychlou údržbu. Je prakticky nesmrtelný. Hned v závěsu je polypropylen, který si zase umí poradit s vlhkostí v místnosti. Jak nylon, tak polypropylen se využívají spíše k pokrytí větších ploch a do vytěžovaných pokojů. Typické pro koberce z těchto materiálů je smyčková konstrukce. Zaručuje odolnost vůči mechanickému tlaku a proti oděru.

Přírodní koberce se nejčastěji vyrábí z exotických rostlinných materiálů. Jde například o sisal, mořskou trávu nebo kokos. Kromě rostlinných vláken se na výrobu koberců používá také vlna, symbol luxusu. Krásné a moderní kousky z vlny jsou skvostným doplňkem do interiéru, ale počítejte s tím, že si za něj připlatíte mnohem více peněz. Velikou výhodou přírodních koberců je také ekologická likvidace, která nezatěžuje životní prostředí.

Krátký, či dlouhý vlas?

Podle technologie výroby se koberce dělí na několik druhů. Koberce se vyrábí ručně vázané, tkané na tkalcovských stavech, všívané, vpichované a chemicky slepené. Z hlediska nášlapné vrstvy je dalším parametrem, jestli vlákno zůstane neporušené v podobě smyčky, anebo se vazba rozstřihne. A jaký je v tom rozdíl? „Chcete-li koberec příjemný na došlap, který má hustou a kompaktní tkaninu, pořiďte si střižený vlas. Smyčka naopak vyniká snadnou údržbou. Existují také koberce, které kombinují obě technologie. Obecně nejdůležitější je ale pohodlí a váš pocit, proto si neváhejte koberec vyzkoušet na vlastní došlap a neobjednávejte ho jen z internetu na základě obrázku,“ radí Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: