Pro úspěch v tradingu je klíčové umění zvládat stres, říká finanční analytik Jaroslav Brychta

Pro úspěch v tradingu je klíčové umění zvládat stres, říká finanční analytik Jaroslav Brychta

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Stejně jako stresové situace neoddělitelně patří k životu, patří také k obchodování na finančních trzích. Kdo má rád stabilitu a předvídatelnost, pro toho pravděpodobně nebude toto prostředí to pravé ořechové. A ti ostatní, kdo se v něm pohybují, se potřebují naučit vyrovnat se se stresem tak, aby negativně neovlivňoval samotný trading a jeho účinky neměly nežádoucí konsekvence. To nejhorší, co se traderovi může stát, je, že ho ovládne stres – to je jasné nebezpečí pro každé podnikání, říká Jaroslav Brychta, hlavní finanční analytik brokerské společnosti XTB.

Den pod psa zažil snad každý, kdo se v oblasti finančních trhů pohybuje. Obchodní platforma se zasekává, internetové připojení vypadává, není tolik času na nastudování klíčových událostí na trhu a do toho jste zmeškali atraktivní obchodní příležitosti. To se může stát i úspěšnému obchodníkovi, důležité je, aby se s tím uměl vyrovnat a stresové hormony mu nezatemnily hlavu. „Někdy je nejlepší řešení dát si od všeho na chvíli pauzu a užít si oddechový čas třeba na dovolené. Pokud vám to vaše současná pracovní či rodinná situace neumožňuje, o to víc byste se měli snažit vyvinout si alternativní způsoby, jak nastolit rovnováhu a udržet si čistou hlavu. Opak je totiž pro trading škodlivý, nemluvě o tom, že dlouhodobé vystavení stresu vás organismus zatěžuje a do budoucna zadělává na zdravotní problémy,“ říká Jaroslav Brychta z přední brokerské společnosti XTB.

Udržujte aktivní kontakt s komunitou

Obzvlášť pokud jste v začátcích, doporučujeme udržovat kontakt se zkušenějšími obchodníky. To, co zažíváte, pravděpodobně nebude unikátní a už si tím prošli i seniornější obchodníci. Proč tedy nevyužít jejich nadhledu, zkušeností i profesionálních rad? „Doporučuji zvážit osobní konzultace či aktivní účast na seminářích a oborových konferencích. Pravidelné diskuze na tradingových fórech také přinášejí obohacující poznatky. Pouhá diskuze o obchodních stresorech s podobně nastavenými lidmi může být úlevná a vaší psychice pomůže. Negativní účinky stresu jsou nežádoucí pro vaše obchodování, pamatujte na to,“ radí Jaroslav Brychta.

Nepřehánějte to se stimulanty

Dát si každé ráno u pročítání obchodních zpráv rutinní espresso může být relaxační rituál a vaši mysl to může příjemně uvolnit. Tak jako ale se vším, nic by se nemělo přehánět. Pít každý den litr kávy brzy začne být kontraproduktivní a poznáte to i na svém výkonu. V případě větších dávek se lehce stanete hyperaktivními a můžete v nepříhodnou chvíli cítit neadekvátní strach. To se samozřejmě s přihlédnutím k tomu, že obchodování je samo o sobě náročné na psychiku, nevyplatí nikomu. „Časem pochopíte, že je nutné si osvojit umění dát si pauzu v pravou chvíli. Když máte den blbec, často pomůže jen to, že nekompromisně vstanete a zavřete počítač a užijete si den na čerstvém vzduchu. Dělat důležitá rozhodnutí se vám v tomto rozpoložení rozhodně nevyplatí,“ říká Jaroslav Brychta z XTB.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: