Úrazy pohybového aparátu: Některým lze předcházet

Úrazy pohybového aparátu: Některým lze předcházet

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Bolestné došlápnutí, nešikovné zakopnutí či nešťastný pohyb při sportu mohou mnohdy napáchat několikaměsíční škody jako pracovní neschopnost a dlouhodobou rekonvalescenci. Některým úrazům však lze předcházet.

Nezapomínejte na strečink

Pod pojmem strečink se skrývá cílené protažení celého těla, které má regenerační účinek. Pokud ho provádíte pečlivě, udržíte si své svalstvo elastičtější a připravenější na jakoukoliv zátěž. Nemusí to být pouze v otázce posilování, ale například i při pracovním vypětí. Díky tomuto zodpovědnému postupu minimalizujete případné natažení či poranění úponového svalstva. Věnujte strečinku před každým cvičením dostatek pozornosti a nepodceňujte jeho sílu. Buďte však opatrní, jelikož neodborný způsob provádění strečinku může vašemu tělu spíše přitížit. Nejdříve se seznamte s tajemstvím této přípravy a před samotným posilováním si o ní zjistěte potřebné informace. Jen tak si osvojíte základní pravidla a budete si jisti, že vše děláte správně.

Noste vhodnou obuv

Volba správné obuvi rozhoduje o vaší pohodě při sportování, celkovém výkonu a má velmi důležitý preventivní efekt. Negativní dopad špatně zvolené boty může převážit přínos pohybu, a nakonec vás i od sportování odradit. Dlouhodobé nošení nevhodné obuvi se zároveň může projevit poruchou osy dolních končetin s přetěžováním kloubních struktur v kotníku a koleni. V současné době při nepřeberné nabídce sportovní obuvi je těžké se orientovat a zvolit tu správnou botu. Optimální je tedy konzultovat výběr obuvi se zkušeným ortopedem, a to zejména u osob, které mají problémy s pohybovým aparátem. Pokud vybíráte boty na běh je důležité, jak došlapujete. Rozeznáváme došlap na patu nebo na střední část chodidla. Nejjednodušeji „svou techniku“ zjistíte, když se podíváte na své staré boty, ve kterých částech jsou nejvíce sešlapané. Při zkoušení boty si zkontrolujte prostor pro patu. Pata by měla být stabilizována, s dostatečnou schopností tlumit nárazy a zároveň netlačit na Achillovu šlachu. Při výběru podrážky zvažte, na jakém terénu se nejčastěji pohybujete. Pro přírodní terény a lesní cesty je potřeba výraznější vzorek s co největší plochou podrážky. Naopak pokud spíše chodíte či běháte po silnicích a chodnících, je důležitý hlavně tlumící efekt podrážky. Co se velikosti bot týče, nekupujte boty těsné v domnění, že povolí. Optimální je mít před palcem cca 4 mm volného prostoru.

Výchozím bodem je správná životospráva

Nadváha a obezita vedou k poškozování chrupavky kloubů a rozvoji zánětů spojených s bolestivostí, omezením hybnosti a otoky. Nejčastěji se jedná o artrózu. Klinickými studiemi bylo prokázáno, že 70 % pacientů s artrózou má zároveň nadváhu nebo obezitu. Pacient subjektivně vnímá bolesti kolen, kyčlí, bolesti zad, bolesti svalů a únavu. Obtíže se zprvu dostavují jen při zatížení pohybového aparátu, např. při fyzické práci nebo při sportu. Později se ale objevují i při každodenních činnostech, v práci nebo dokonce v klidu nebo v noci a pacientům výrazně mění kvalitu života. Úbytek jen několika kilogramů tak může výrazně odlehčit našim kloubům. Doplňky stravy zároveň mohou zlepšit výživu kloubů a pomoci v oddálení nástupu artrózy.

Rekonvalescence v případě zranění

Když už se vám nějaké zranění přihodí, velmi dobré zkušenosti mají pacienti v rekonvalescenci s léčivým homeopatickým přípravkem, který se užívá ke zmírnění bolestí při lehkých nebo středně závažných poraněních pohybového aparátu, přípravkem Traumeel. Ten obsahuje dvanáct druhů léčivých bylin a dva druhy přírodních minerálních solí. Používáme ho při traumatických stavech všeho druhu, a to jak při úrazech, tak i v průběhu rehabilitace, čímž podporujeme hojení a ulevujeme si od bolesti.¨

Mezi léčivé byliny, které Traumeel obsahuje, patří Kostival lékařský, Oměj šalamounek, Heřmánek lékařský, Sedmikráska chudobka, Třapatka úzkostlivá, Třapatka nachová, Prha arnika, Měsíček lékařský, Vilín virginský, Řebříček obecný a Rulík zlomocný. Každá z rostlin má v léku své nezastupitelné místo a účel, zmínit můžeme konkrétně Třapatku nachovou, která podporuje imunitní systém, nebo Sedmikrásku chudobku, která pomáhá při pomalém hojení ran.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: