Údržba ložních matrací je důležitá, bojujte proti roztočům

Údržba ložních matrací je důležitá, bojujte proti roztočům

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Roztoči jsou alfou a omegou každého alergika. V noci jich s námi přitom sdílí lože až na dva miliony. Je vůbec nějaký způsob, jak se jich zbavit? A čím nám vlastně ubližují? Přečtete si vše, co o těchto nechtěných domácích mazlíčcích musíte vědět.

Roztoči a jejich teritorium

Roztoči jsou drobní živočichové z řádu členovců. Jejich velikost se pohybuje kolem 0,3 mm, a proto patří mezi jedny z nejgeniálnějších škůdců. A přestože jsou pro nealergiky neškodní, vědomí, že se o postel dělíme s takovým množstvím parazitů, není nikterak příjemné. Alergeny jako takové jsou obsaženy v jejich výměšcích. Uvádí se, že 1 gram prachu obsahuje až 250 000 fekálních částic. Roztočové alergeny se nejvíce šíří vzduchem a lidskému organismu vadí především jejich vdechování. Zásadním problém je, že na rozdíl od zvířecích alergenů, které po rozvíření zůstávají v ovzduší i několik dnů, roztočové alergeny představují těžší složku prachu s vyšší tendencí usazování. K problému tedy dochází zejména po ulehnutí na lože či při úklidu. Roztoči se živí šupinkami lidské kůže a dalším organickým odpadem.

Teritoriem roztočů je vlhké a teplé prostředí. Najdeme je prakticky ve všech ložních matracích, v čalouněném nábytku, v kobercích, v závěsech, ale i v plyšových hračkách, což se neblaze projevuje zejména u dětí alergiků.

Jak proti roztočům bojovat

Jediným účinným způsobem boje proti roztočům je důkladný úklid. Předpokladem domácnosti, ve které žije alergik, je však minimalizace prostor, kde se roztoči mohou pohybovat. Doporučuje se nahradit závěsy roletami či žaluziemi a koberce plovoucí podlahou či linoleem. Například sedací soupravu a postel však těžko nahradíte. Zde je třeba dodržovat několik zásad. Obecně platí, že roztoči nesnáší zimu a světlo. Efektivní je pravidelně vynášet matrace na mráz či na slunce a nechat přírodu vykonat své dílo. Pro alergiky je také samozřejmost pořídit si speciální povlečení určené přímo pro ně. To je nepropustné a účinně snižuje množství alergenů vdechovaných z lůžka. Nejen povlečení, ale i již zmiňované plyšové hračky je taktéž třeba pravidelně prát, a to alespoň na 60 °C.

V každé domácnosti by měl být také kvalitní vodní vysavač. U zákazníků se s oblibou setkává například vodní vysavač Vivenso. Ten nevysává nečistoty jako běžný vysavač do sáčků nebo dalších zásobníků, ale díky dvoustupňovému separátoru přímo do nádoby s vodou. Díky této technologii vychází z vysavače stále čerstvý čistý vzduch, a výrazně tak dochází k zlepšení klimatu v prostoru. Kromě toho i kompletně čistí čalounění a matrace.

V bytech alergiků je také důležitá vlhkost vzduchu. Jak již bylo zmíněno, roztoči si přímo libují ve vlhkých prostorech. Byt tedy nepřetápějte a naučte se pravidelně větrat. Zvýší se tak výdaje za vytápění, na druhou stranu se jedná o účinnou metodu v boji s roztoči.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: