Tři fígle na to, jak mít doma útulno a uklizeno – trvale

Tři fígle na to, jak mít doma útulno a uklizeno – trvale

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pořádek už dávno neznamená jen prostý úklid – je to způsob vyjádření a životního stylu. Zbavit se všeho starého a nepotřebného a koupit si místo toho něco nového je princip, který se líbí čím dál více lidem. Je spousta způsobů, jak přistoupit k jarnímu úklidu, a každý z nich přináší jiné výhody – klid v mysli a na duši, obydlí, které se snadněji udržuje čisté, a také úsporu peněz v případě, že se naučíte vědomě pracovat s věcmi, které máte.

Fígl č. 1: Dělá vám to radost?

I kdybyste jméno Marie Kondo nikdy neslyšeli, pravděpodobně jste už zaslechli radu, která je s ní neodmyslitelně spjatá: Ponechte si jen ty věci, které vám přinášejí radost. Základní princip je přitom prostý: představte si život, jaký byste si přáli, a podle toho uklízejte a třiďte podle kategorií jednotlivých věcí namísto organizování úklidu podle místností. Přiznejte si zalíbení v některých věcech (ano, i oblíbené věci si zaslouží naši pozornost) a přitom se zbavujte těch věcí, které vám radost už dávno nepřinášejí.

Pokud se rozhodnete uklidit váš dům v duchu KonMari, pusťte se do toho o víkendu nebo o volném dni, kdy budete mít dostatek času projít všechny úložné prostory a každý kout ve vašem bytě. Nebo si můžete plán úklidu rozvrhnout podle kategorií – uvidíte, jak se budete poté cítit.

Fígl č. 2: Použil jsem tohle v uplynulém roce?

Úspěšnou metodou, jak se zbavit nepotřebných věcí, není žádná filozofie, ale obyčejné zvážení vašich skutečných potřeb. Zeptejte se sami sebe: Použila jsem tuto věc alespoň jednou v minulém roce? Pokud je odpověď ne, možná nastal nejvyšší čas se jí zbavit. Dobrá otázka, jakou pokračovat, je: Je pravděpodobné, že tuto věc v horizontu roku na něco využiju?

„Pochopitelně existují věci, které se nacházejí v šedé zóně našeho zájmu, zejména pokud jde o sezónní věci. Vaše sportovní sada na badminton se možná ven nějaký ten pátek nepodívala, ale jste si jistí, že na ni přijde vhodná chvíle v létě, až bude přijatelné počasí. Nebo lyže, které příští zimu jako když najdete,“ radí Anke Glut, interiérová designérka.

Fígl č. 3: Uklízení po místnostech

Uklízet po jednotlivých místnostech je klasický způsob. Jednou z výhod je fakt, že postupujete systematicky a uklízíte postupně v kratších časových intervalech, než když se do toho vrhnete po hlavě v celém domě. „Moderní byt či dům má spoustu úložných prostor, které nemusí být nutně praktické – minimálně pro vaši domácnost. Možná je nejvyšší čas podívat se, co ukrývají ty nejvyšší kuchyňské police a skříňky,“ doporučuje Anke Glut.

KonMari metodu využijte i v kuchyni – líbí se vám ještě to staré nádobí? Opravdu potřebujete tucet hrníčků s vtipnými nápisy? Nádobí v dobrém stavu můžete darovat místní charitě, zvláště pokud jde o set, protože takové soupravy se na podobné účely vždy dobře využijí.

„Poté, co si přeorganizujete a znovu uspořádáte váš domov, vás možná napadne otázka A co teď s tím vším? Pokuste se najít vhodné místo, kde by vyřazené věci mohly dobře posloužit někomu jinému. Ať už to bude charitativní obchůdek, online bazar nebo věci na recyklaci. A pamatujte, že se vyplatí kupovat jen skutečně potřebné věci nebo ty, které vám dělají radost dlouhodobě. Kvalita dalece předčí kvantitu, a navíc pomůže udržet každý domov čistší a uklizenější. Uklízet podle místnosti není vhodné, když máte podobné věci ve vice místnostech. Lepší je podle druhu. Třeba oblečení mají lidé často ve vice pokojích. Lepší je si uklízet vše oblečení najednou. Zároveň není vhodné uklízet jen kuchyň, ale i špajz, či sklep a dát stejné věci na jedno místo.“ dodává Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: