Stále více Čechů řeší nespokojenost s účtem za elektřinu změnou dodavatele

Stále více Čechů řeší nespokojenost s účtem za elektřinu změnou dodavatele

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Ceny energií nepatří zrovna k těm nejnižším položkám. Každý rok zaplatíme desetitisíce za elektřinu, plyn, topení nebo teplou vodu. Naštěstí si čím dále více domácností uvědomuje, že nemusí platit víc, než je nezbytně nutné, a může si svobodně zvolit dodavatele, od něhož bude energii odebírat. Změna je opravdu snadná – často stačí vyplnit online formulář nebo vytočit číslo zákaznické linky.

Když jdeme nakoupit základní potraviny jako je chléb či mléko, většinou se vyhneme supermarketům, kde mají toto zboží předražené. Jsme zvyklí sledovat akční nabídky a jít potraviny nakoupit tam, kde nám nabídnou nejvýhodnější cenu. S elektřinou či plynem je to podobné, přesto většina českých domácností ještě donedávna nad změnou dodavatele neuvažovala a vysoké částky na fakturách brala jako nutnost. To se naštěstí mění a domácnosti si více uvědomují možnost volby dodavatele, který nabízí rozumné ceny a nejlepší služby. Trh s elektřinou je od roku 2002 liberalizovaný. To znamená, že dnes dodavatele elektřiny či plynu může změnit každý a vybrat si jiného podle svého uvážení. Na trhu totiž neexistuje výhradní dodavatel, od něhož bychom byli povinní odebírat energie. Konkuruje si mezi sebou několik desítek dodavatelů či obchodníků, kteří lákají zákazníky na nízké ceny a přívětivý klientský servis. Jak je to ale doopravdy? Skutečně se změnou podaří ušetřit i vám?

Spočítejte si, kolik na platbách ušetříte

Nikomu se nechce procházet a studovat složité, místy mlhavé ceníky různých dodavatelů a spekulovat, kolik korun by se dalo ušetřit volbou toho kterého dodavatele. Naštěstí dnes už existují online kalkulátory, které jsou po zadání několika vstupních údajů schopné vypočítat při stávající spotřebě možnou úsporu do budoucna. Kromě výpočtu spotřeby elektřiny či plynu kalkulátory také zobrazí aktuální cenové nabídky různých dodavatelů. Vy si je tak můžete jednoduše porovnat a zvolit si takovou, která vám bude nejvíce vyhovovat. Velmi obecně lze říci, že čím vyšší je vaše spotřeba, tím více se vám změna dodavatele vyplatí.

Distributor a dodavatel není totéž

Ještě než se pustíte do konání, je třeba rozlišit dva termíny – distributor a dodavatel. Dodavateli elektřiny platíte zhruba 50 % celkové výše faktury za plyn a elektřinu. Tato částka pokrývá cenu opravdu dodané energie v kilowatthodinách. Zbylá část jde na správu sítě, distribuci energií a další poplatky. Tu platíte distributorovi. Z toho vyplývá základní informace: zhruba polovina faktury za plyn a elektřinu zůstane stejná, ať už přejdete k jakémukoliv dodavateli.

Co se týče samotné změny, je to proces zahrnující několik na sebe navazujících kroků. „Samotná změna je opravdu jednoduchá. V rámci zjednodušení za vás většinu nutné administrativy spojené se změnou dodavatele vyřídí dodavatel nový. Pokud mu k tomu udělíte potřebnou plnou moc. Tato změna zahrnuje především ukončení smluvního vztahu se současným dodavatelem a uzavření smlouvy o dodávkách elektřiny či plynu s novým dodavatelem. Stačí k tomu prvotní impuls z vaší strany – vyplnění webového formuláře či vytočení zákaznické linky,“ vysvětluje Tomáš Hlaváček, obchodní ředitel Centropolu. Centropol je jeden z největších dodavatelů elektřiny a plynu u nás, který nedávno otevřel pět nových kamenných poboček – v Českých Budějovicích, Olomouci, Teplicích, Hradci Králové a Pardubicích. Dlouhodobě již také funguje zákaznické centrum v Ústí nad Labem. Co se týče motivace ke změně, jsou to nejčastěji pochopitelně finanční úspory,“ doplňuje Hlaváček. Centropol nabízí například produkt Partner, který poskytuje těm, co nechtějí sledovat vývoj cen, jistotu neměnné ceny. Cena je známá ještě před podpisem smlouvy a zůstane stejná po celou dobu závazku.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: