Správa investičních bytů není jen o inkasování nájemného, čemu se nevyhnete?

Správa investičních bytů není jen o inkasování nájemného, čemu se nevyhnete?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupili jste byt určený výhradně k pronájmu a již teď vás naplňuje představa pravidelného příjmu očekáváním? Ještě nejásejte, pronájem bytu je prací na plný úvazek. Kromě shánění nájemníků vás totiž nemine nemalé množství administrativy, nepřetržitá údržba a pravidelná komunikace s dodavateli energií či úřady. Lze z toho nějak uniknout, aniž by se vaše idea pravidelného inkasování nájemného bez dřiny rozpadla jako domeček z karet? A co jsou nejdůležitější body správy investičního bytu, kterým se nevyhnete?

Shánění nájemníků

Shánění nájemníků se zdá být poměrně jednoduchý proces, který začíná inzercí a končí smlouvou o pronájmu. Realita je však bohužel často odlišná. V dnešní době totiž mohou ve velkých městech na pronájem čekat až desítky zájemců. S nimi je poté třeba komunikovat nejen písemně a telefonicky, ale zároveň je nutné pořádat osobní prohlídky. A přestože se můžete spolehnout na první dojem a byt jednoduše pronajmout tomu, kdo vám padne do oka, tento přístup zcela určitě nedoporučujeme. Naopak v dnešní době, kdy má téměř desetina Čechů nad patnáct let nějakou exekuci, by mělo být prověření bezdlužnosti a získání referencí od předchozí nájemníka samozřejmostí. Máte-li ovšem více zájemců, již samotné prověření každého z nich si žádá spoustu času a energie. A přestože existují nejrůznější rady, jak si vybrat spolehlivého a solidního nájemníka, stoprocentně bezpečná metoda bohužel neexistuje. Dojde-li poté na lámání chleba a vy se v praxi setkáte s někým, kdo platí nepravidelně nebo, v tom horším případě, vůbec, vaše možnosti jsou poněkud omezené. Než byste v takové situaci docílili vystěhování nájemníka neplatiče a sehnali někoho nového, je třeba počítat i s několikaměsíčním výpadkem nájemného. Což pro někoho nemusí nutně znamenat problém, pokud jste však koupili nemovitost na hypotéku, mohou vám hrozit reální finanční potíže.

Údržba nemovitosti a nutná byrokracie

Neméně časově a finančně nákladnou součástí správy nemovitosti je i její samotná údržba. Přestože je totiž od roku 2016 jasně definována běžná údržba a drobné opravy, které jdou na vrub nájemce, je zároveň stanoven i horní limit na tyto opravy, a to je maximálně 100,- za metr čtvereční za 1 kalendářní rok. Pomineme-li ovšem finanční náklady na údržbu nemovitosti, opět se jedná o povinnost žádající si čas a energii. Jako majitele investiční nemovitosti vás poté nemine ani nutná administrativa a byrokracie, ať už se jedná o písemnou komunikaci s nájemníky, úřady či dodavateli energií. Výjimkou ovšem nejsou ani poplatky do fondu oprav či podílení se na splácení případných neplatičů v budově. Jak ale tedy zajistit, aby byla investiční nemovitost bezstarostným přivýdělkem, jako tomu bývalo dříve?

Řešením může být profesionální správa nemovitosti, kterou rok od roku využívá čím dál více majitelů investičních nemovitostí. V České republice tuto službu nabízí i nezávislá realitní společnost Bohemian Estates, která za předem daný poplatek zbaví majitele nemovitosti všech výše zmíněných starostí. Společnost si navíc za správu nemovitosti neúčtuje žádné závratné sumy a statistiky ukazují, že profesionálně spravovaná nemovitost dosahuje vyšší obsazenosti, a tím si na tuto službu sama z dlouhodobého hlediska vydělá. Majiteli je garantována inzerce nemovitosti, prověření bezdlužnosti zájemců, uzavírání nájemních smluv a jejich monitoring, převod plateb za energie, komunikace s nájemníky, úřady a SVJ, zajištění oprav a údržby, vybírání nájemného, zasílání upomínek a další. Cesta profesionální správy nemovitosti je tak ideální volbou pro všechny, kteří se nechtějí o nic starat a zároveň mít pravidelný příjem z nabyté nemovitosti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: