Spoluúčast na povinném ručení. Nutnost, nebo absolutní zbytečnost?

Spoluúčast na povinném ručení. Nutnost, nebo absolutní zbytečnost?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Máte pocit, že s ohledem na to, jak bezpečně řídíte, platíte příliš drahé povinné ručení? Až se budete rozhlížet po cenově dostupnějším produktu, možná narazíte na spoluúčast u povinného ručení. U tohoto typu povinného ručení vás příjemně překvapí příznivá cena. Vyplatí se sjednání tohoto typu pojištění, nebo vám spoluúčast přinese více škody než užitku?

Patříte-li mezi motoristy, před zákonnou povinností platit si povinné ručení zkrátka neutečete. A dokonce ani neujedete, i kdybyste silnice brázdili formulí. Jde totiž o pojištění, které musí v České republice ze zákona uzavřít každý majitel motorového vozidla. Bývá to ze strany řidičů nenáviděný výdaj. Člověk je nucen každý rok odvádět peníze na to, aby v případě autonehody odškodnili někoho jiného. Není divu, že řada majitelů osobních i nákladních vozů nebo motorek přemýšlí o tom, jak tuto položku v domácím rozpočtu snížit. Pouštějí do pátrání po výhodnější pojistce – obvyklým řešením bývá povinné ručení se spoluúčastí.

Jak se definuje spoluúčast na povinném ručení

Pojem spoluúčast označuje částku, kterou se jako pojištěnec podílíte na vyřízení pojistné události. O úhradu vniklé škody se tak v případě nehody podělíte s pojišťovnou v souladu s podmínkami uvedenými v pojistné smlouvě. Pokud máte například spoluúčast u povinného ručení 10 % a způsobíte autonehodu za 70 tisíc korun, doplácíte ze svého sedm tisíc. Spoluúčast standardně nebývá součástí povinného ručení, ale přesto na trhu několik produktů, v nichž je zahrnuta, najdete. Zajímá vás, na kolik vyjde povinné ručení u jednotlivých pojišťoven? Vyzkoušejte nezávislý porovnávač povinného ručení Klik.cz. I když se nejedná o příliš rozšířený produkt, na trhu najdete také nabídky povinného ručení se spoluúčastí, které se na první pohled mohou zdát velice výhodné.

Neštěstí nechodí jen po horách, ale i po silnicích

Říkáte si, že pro bezúhonného řidiče, který jezdí bez nehod, může být taková nabídka zajímavá? To sice ano, ale pamatujte na to, že neštěstí nechodí po horách, ale také po silnicích. Účastníkem silniční kolize se může stát i ten nejzodpovědnější řidič. Řidiči se může stát osudová chvíle, kdy se připlete do nehody, u níž se škoda vyšplhá do milionových hodnot. A taková eventualita bohužel není nereálná. V případě milionové škody se vaše spoluúčast šplhá do řádu desetitisíců, což už není zanedbatelná suma. Úspora, které dosáhnete snížením pravidelných plateb, se tak rázem rozplyne jako pára nad hrncem.Vedle procentuálního vyčíslení může být spoluúčast vyjádřena také fixní částkou. Dojde-li k pojistné události, vzniká vám povinnost sumu ukotvenou ve smlouvě uhradit, zatímco o zbytek nákladů se postará pojišťovna.

Brázdit silnice s neustálým strachem z dopravní nehody určitě není to pravé ořechové, ale na místě není ani úplná lehkomyslnost. Každý odborník na pojištění vám potvrdí, že se při sjednávání produktu vždy vyplatí uvažovat realisticky až lehce pesimisticky, tedy vždy počítat s těmi horšími variantami.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: