Jak si zařídit praktický a vkusný obývací pokoj?

Jak si zařídit praktický a vkusný obývací pokoj?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Obývací pokoj v bytě i v domě v drtivé většině případů slouží nejen jako místo, kde se schází a relaxuje celá rodina, ale také jako místo, kde se přijímají návštěvy. Je tak vlastně vizitkou rodiny a při jeho zařizování bychom si měli dát opravdu záležet.

Ve snaze obývací pokoj zařídit vkusně ovšem často dochází k tomu, že tuto místnost překombinujeme a naplníme vším možným, od dekorací až po množství elektroniky či dalších věcí, které nemáme kam jinam dát. Je tak vhodnější mít na mysli, že méně je někdy více a zaměřit se na to, co v obývacím pokoji jednoznačně být musí.

Tím jsou jednoznačně sedací prvky, které by zároveň měly být i dominantními kusy nábytku. Samozřejmostí je kvalitní sedací souprava, na kterou se pohodlně vejde celá rodina a návštěvy. Při výběru pohovky a křesel se držte jednotného stylu, který bude vkusně doplňovat podlahu, výmalbu a ostatní nábytek. Co se něj týče, zapomeňte na staré dobré obývací stěny, které se táhnou od jedné zdi ke druhé, a vsaďte raději na vzdušnější jednotlivé skříňky či poličky. Pokud potřebujete úložný prostor, který masivní obývací stěny nabízejí, zamyslete se nad tím, zda by to nešlo udělat jinak. Využijte například možnost vestavěné skříně v ložnici či v chodbě nebo zkuste vybudovat podhledy v předsíni. S tím zároveň souvisí i zlaté pravidlo neskladování zbytečných věcí. Proberte, co všechno v obývacím pokoji máte a sáhněte si do svědomí, zda to opravdu musíte mít neustále při ruce. V obývacím pokoji by na druhou stranu zcela určitě neměl chybět konferenční stolek, který zároveň může poskytnout i trochu prostoru na schování věcí, jako je ovladač, právě rozečtené knihy, nabíječky apod.

Co se podlahy týče, velmi oblíbené jsou PVC nebo vinylové podlahy, které úspěšně imitují dřevo a na pohled vypadají úžasně. Podlaha by měla být světlejších barev, dojde tak k prosvětlení místnosti a jejímu optickému zvětšení. V obývacích pokojích je zároveň velice vhodné umístit kusový koberec, který pomáhá k lepší akustice. Na podlahové krytině v žádném případě nešetřete a vybírejte ji v prodejnách k tomu určených. Velmi dobře hodnocená je po celé České republice například společnost Koberce Trend, která se specializuje na prodej podlahových krytin a jejich pokládku.

Další důležitou součástí obývacího pokoje je i osvětlení. U jeho výběru záleží na velikosti místnosti a na přirozením denním světle. Podle toho poté zvolte jedno centrální svítidlo nebo více bodových svítidel, které dostatečně nasvítí celou místnost. Zajímavou atmosféru zároveň navodí nasvícené police nebo LED pásky schované v podhledu.

Samostatnou kapitolou v obývacím pokoji je poté televize, kterou většina lidí záměrně umisťuje naproti pohovce. V takovém případě však jasně určíte ráz místnosti a váš cíl, aby obývací pokoj sloužil k setkávání a povídaní si, je okamžitě nereálný. Obrazovka na sebe totiž chtě nechtě strhává veškerou pozornost a omezuje tak společně strávené chvíle. Nikde však není psáno, že byste televizi v obývacím pokoji mít neměli, jen z ní nedělejte centrum všeho dění.

Zmínit je potřeba i výmalbu místnosti. Vyvarujte se sytých a tmavých barev, které v obývacím pokoji působí těžkopádně, a navíc ho opticky zmenšují. Místo toho raději zvolte jemné, krémové barvy. V místnosti zároveň kombinujte maximálně dva odstíny, přičemž odlišná by měla být jen jedna stěna. Nejvhodnější je jiným odstínem vymalovat například stěnu za pohovkou, kam však můžete zvolit třeba i tapetu nebo kamenné obklady.

Na druhou stranu ovšem při zařizování obývacího pokoje pamatujte na to, že to děláte pro sebe. A přestože chcete mít obývací pokoj reprezentativní, stále by měl odrážet váš vkus a styl.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: