Jak si vybrat to pravé křeslo do vašeho bytu

Jak si vybrat to pravé křeslo do vašeho bytu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Po každodenním shonu a kolotoči pracovních i soukromých povinností si zasloužíme přijít domů a vychutnat si chvilku jen pro sebe, ať už s napínavou knihou, šálkem kávy nebo třeba u oblíbeného televizního pořadu. Aby chvíle vytouženého odpočinku byly opravdu perfektní, je k tomu zapotřebí pohodlné a kvalitní posezení. Už máte svoje křeslo, které představuje vaše výsostné území a na které nikdo jiný nesmí? Pokud ne, je načase si ho pořídit.

Ještě předtím, než se pustíme do samotného vybírání, je třeba si promyslet, na jaké účely budete křeslo využívat. Očekávání spojená s tímto odpočinkovým kusem nábytku mohou být různá. Někdo prahne pro designovém bonbonku do interiéru, který bude plnit víceméně dekorativní úlohu, někdo shání pohodlné posezení pro příležitostné návštěvy a někdo se poohlíží po modelu pro každodenní užívání a odpočinek. Jednotlivé typy křesel se od sebe mohou lišit provedením, velikostí sedáku a třeba i přidanými funkcemi. Přesto se dá říct, že má křeslo jediný úkol – zajistit, aby se v něm pohodlně sedělo a relaxovalo.

Pohodlí znamená pro každého něco jiného

I když se význam slova pohodlí zdá být zcela jasný a pro všechny stejný, není tomu tak. Pojem pohodlí totiž každý z nás může vnímat odlišně a z toho potom plynou rozdílné nároky na provedení a tvar křesla. Někdo nemá rád čalouněné potahy a radši se uvelebí v plastovém křesílku pevné konstrukce, jiný nedá dopustit na měkkou náruč s dostatečnou výplní. Ti, co žijí na malém prostoru a ocení každý centimetr místa navíc, zase uvítají, když bude křeslo lehké, rozkládací a snadno přenositelné. Výrobci si jsou toho vědomi, a proto nabízejí pro každého ideální řešení.

Stálicí na trhu jsou robustnější křesla s měkkým posezením

Aby křeslo dobře plnilo svůj účel, tedy nabízet pohodlné spočinutí, nemělo by vaší pozornosti uniknout pár důležitých parametrů. Pro zdravé a pohodlné sezení je důležité stabilní a pevné těžiště, opěrky rukou, pohodlný, přiměřeně široký sedák a anatomicky tvarované opěradlo pro zdravá záda. Ze zdravotního hlediska je také důležitý materiál, z kterého je křeslo vyrobeno. Křesla jsou totiž často vyráběna z materiálů, v jehož útrobách se ukládá prach a je živnou půdou pro mikroby. I potahový materiál by měl být snímatelný a snadno čistitelný. Za zdraví a pohodlí určitě stojí za to si připlatit. Nebojte se do kvalitního kusu investovat, zvláště jde-li o ikonické kusy nábytku, jako je třeba křeslo ušák. Je synonymem domácí pohody a nikdy nevyjde z módy. Může být designový, klasický, moderní, retro, pestrobarevný i jednobarevný… Záleží na individuálním vkusu, ušák má mnoho podob.

„Ušák, to je věčný kus nábytku. Svého času nesměl chybět v žádné domácnosti, pak se v souvislosti s nároky na prostorové uskromnění na čas vytratil a dnes opět zažívá velkolepý comeback,“ říká Pavel Kružík, majitel studia na zakázkovou výrobu nábytku a kompletní realizaci interiérů PK Interiér. „Ušák je určený pro opravdu dlouhé sezení, které pozvolna může přejít i ve spánek, proto je nesmírně důležitá kvalitní konstrukce a opěra hlavy, rukou a zad. Výrobu ušáku jsme zachovali z dob dávno minulých. Kostra je masivní z tvrdého dřeva, sedák je pružinový, vyvázaný africkou trávou a koňskými žíněmi. Poctivá řemeslná výroba zaručuje zdravý a pohodlný posed lépe než kdejaká zdravotní sedačka,“ dodává Kružík.

Funkce navíc

Křesla mohou skrývat rozličné mechanismy – otáčivé, výsuvné, s úložným prostorem či masáží. Vyrábějí se křesla s manuálním polohováním nebo modely se zdvihem. Zdvih zvedne křeslo až o 42 cm, proto se hodí pro osoby, kterým dělám problém do křesla sednout nebo z něj vstát.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: