Co si dobře promyslet před nákupem nemovitosti. Zeptali jsme se odborníka

Co si dobře promyslet před nákupem nemovitosti. Zeptali jsme se odborníka

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Koupit byt, to se lehce řekne, hůře udělá. Možná máte v lepším případě vizi, jak by vaše bydlení mělo vypadat, ale věřte, že to nestačí. Při výběru se mnohonásobně vyplatí uplatňovat i odborná kritéria. Koupě nemovitosti je jednou z nejdražších investic ve vašem životě – v sázce jsou mnohdy celoživotní úspory, proto tomu věnujte čas a péči, radí Vladislava Kindlová z rodinné realitní kanceláře Domov Reality. Jak při výběru neprohloupit? Je mnoho faktorů, které se vyplatí neztrácet ze zřetele – lokalita a dostupnost, občanská vybavenost v místě nebo zevrubné posouzení stavu nemovitosti.

Před koupí se si sedněte s rodinou či partnerem a vyjasněte si vzájemně vaše potřeby a přání. Jen tak se vyhnete nedorozumění, které by vás po takto závazném kroku mohlo vyjít draho. Klíčovým výchozím bodem pro takovou diskuzi je nepochybně vhodná lokalita. Rozhodujte se na základě vaší životní situace – velmi záleží na tom, jestli jste mladý člověk, bezdětný pár či mladá rodina.

„Před samotným výběrem si určete priority. Jedině tak se vám nestane, že krátce po nastěhování budete postrádat ruch města či naopak klid jeho okrajových částí. Velmi doporučuji nahlédnout do územních plánů. I na první pohled klidné a ničím nerušené místo se může do pár let proměnit v rušné místo sotva snesitelné pro váš každodenní život. Když se seznámíte s územním plánem, předejdete tím do budoucna nepříjemným překvapením z toho, že vám za domem postaví obchvat nebo tam vystaví nový úsek dálnice,“ radí Vladislava Kindlová, zakladatelka a obchodní ředitelka rodinné realitní kanceláře Domov Reality, která se již dvacet pět let specializuje na nemovitosti v oblasti Prahy, Berounska a Středočeského kraje. S lokalitou úzce souvisí dopravní obslužnost a dostupnost místa. Dostanete se v přijatelném čase do zaměstnání? Jaké trasy MHD k tomu využijete? Na tyto otázky je dobré odpovědět si předem.

Odborník k ruce

Jakýkoli byt se dá zevrubně posoudit na třech úrovních – podle lokality, na základě typu a stavu celé budovy a nakonec podle samostatné bytové jednotky.

„Na základě mnohaleté praxe doporučujeme přizvat si k výběru nemovitosti odborníka, který se umí podívat na vybraný objekt nezaujatým okem profesionála, který není v celé věci emočně angažovaný. Jde o celou řadu expertiz, které laik nemůže v jedné osobě zastat. Expertní inspekce nemovitosti obnáší profesionální znalost a zkušenost architektů, právníků, stavbařů a odborníků na technické aspekty nemovitosti. V konzultaci může sehrát důležitou roli i realitní kancelář s dobrou znalostí lokality a nemovitostí v ní. Makléři, kteří jsou specializovaní na určitou oblast, vám dovedou doporučit velmi konkrétně, který dům či byt si vybrat a kterému je lepší se vyhnout. Někdy v tom může být velký rozdíl i v rámci jedné ulice – do poloviny může jít o bezproblémové bydlení, ale za pomyslnou hraniční čárou už může jít o přehmat. Realitní makléř s místní znalostí vám pomůže vyvarovat se koupi bytu v domě se špatnou pověstí,“ doplňuje Kindlová.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: