Na co si dát pozor, když instalujete solární panely na střechu

Na co si dát pozor, když instalujete solární panely na střechu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ušetříte na energiích, budete energeticky soběstační, ulevíte životnímu prostředí, a navíc vám na ně z poloviny přispěje v rámci dotací stát. To jsou hlavní argumenty mluvící ve prospěch instalace solárních panelů na střechu. Jste už o jejich dlouhodobé výhodnosti přesvědčeni a chystáte se pustit do fáze realizace? Přečtěte si náš článek, který vám pomůže zorientovat se v problematice.

Existují dva typy solárních soustav, fototermické a fotovoltaické. Nejčastěji se v praxi setkáváme s těmi fotovoltaickými, které přeměňují sluneční paprsky na elektrickou energii. Fototermický systém se užívá spíše pro ohřev vody nebo přitápění. Ohřát vodu sice umí i fotovoltaický systém, ale náklady jsou v tomto případě vyšší. Oba systémy je možné kombinovat. Bezesporu největší výhodou solárních panelů je fakt, že s jejich instalací získáte větší energetickou soběstačnost. Správně navržený fotovoltaický systém ušetří na rodinný dům řádově desítky tisíc korun za elektřinu. Navíc vás k tomu jako bonus může hřát pocit, že tím redukujete vlastní uhlíkovou stopu a přispíváte svojí troškou do mlýna v rámci boje proti klimatické krizi.

Hlavně vlivem loňské energetické krize u nás vznikla obrovská poptávka po solárech. Zákonodárci na to zareagovali pružně a připravili novou legislativu, která umožňuje instalaci solárních elektráren do padesáti kilowattpeaků výkonu i bez licence od Energetického regulačního úřadu a bez nutnosti stavebního povolení. Ještě donedávna byl přitom limit deset kilowattpeaků. Velkou výhodou je, že počáteční vysoké pořizovací náklady spojené s instalací se dají poměrně snadno snížit využitím státní dotace Nová zelená úsporám, a to dokonce až o polovinu.

Máte pro soláry vyhovující střechu?

Solární panely se hodí pro sedlové, šikmé i rovné střechy, které jsou vzhledem k možnosti nastavení sklonu ideální. Soláry lze umístit nastojato i vodorovně. Potenciální nevýhodou mohou být tzv. samozátěžové konstrukce, kde platí limit na váhu v přepočtu na metr čtvereční – z toho důvodu je občas třeba zpracovat statický posudek. Z čeho se vaše střecha skládá, není až tak důležité. Na čem záleží, je to, aby solární panely unesla a bylo lehké je na ni instalovat. Za nevhodné odborníci považují například střešní krytiny jako eternit, betternit, drolící se betonové tašky a tak podobně. Pokud nemáte vhodnou střechu na domě, alternativou je instalace solárních panelů na střechu kůlny, garáže, altánu nebo stodoly. Myslete také na to, aby solární panely nebyly zastíněné komínem, přilehlými budovami nebo třeba stromy na zahradě.

Pozor na instalaci od fušérů

S projektem a následnou instalací vám pomůžou specializované firmy. Každý dům má jiná kritéria a parametry, které se musí vzít v potaz, proto solidní firmy nabízí většinou konzultaci zdarma. Vyškolený technik přijde k vám domů a na základě vašich potřeb a technického stavu domu vám vypracuje optimální řešení. Dobře zvolená instalační firma znamená spokojené užívání fotovoltaické elektrárny a minimum starostí s jejím provozem. Problémů, které se mohou vyskytnout po neprofesionální instalaci, je totiž celá řada – do střechy může po instalaci zatékat, elektrárna může fungovat špatně nebo vám mohou hrozit sankce od úřadů kvůli špatné dokumentaci. Spolehlivý a prověřený dodavatel, jako je LAMA home, vám sestaví řešení, které bude přesně vyhovovat vašim očekáváním a potřebám. Po zjištění stavu nemovitosti a vašich potřeb sestaví řešení fotovoltaiky na klíč, včetně pomoci s přípravou a získáním dotace na fotovoltaickou elektrárnu. Je navíc součástí silné finanční skupiny LAMA ENERGY GROUP, která má své portfolio firem v rámci energetiky, finančnictví, telekomunikací nebo těžby surovin napříč několika kontinenty.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: