Jak se neprosedět k pracovní neschopnosti? Výběr židle je důležitý

Jak se neprosedět k pracovní neschopnosti? Výběr židle je důležitý

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Některé průzkumy uvádí, že bolest zad během života postihne zhruba 80 % lidí. U 10 % z nich se poté bolesti vyvinou do chronické podoby, a to se již velmi špatně léčí. Ročně bolesti zad pošlou na neschopenku stovky tisíc zaměstnanců. Nejčastěji se jedná o věkovou skupinu mezi čtyřicátým a padesátým rokem života. Je pravda, že je hlavním důvodem nadměrné sezení? A jak tedy vybrat židli, která nebude mít negativní vliv na naše záda?

Druhy bolesti zad

Při bolesti zad je potřeba rozlišovat, zda se jedná o bolest akutní nebo chronickou. Chronická bolest trvá klidně i několik měsíců a může mít negativní dopady na hybnost člověka. Akutní bolest se zpravidla soustředí v jediném místě a většinou vzniká přetížením svalů. Příčin ovšem může být více, například prochladnutí nebo nadměrný stres. Tak či onak je však potřeba na vzniklou bolest reagovat a nenechat problém odeznít. Právě v těchto situacích totiž může pomalu vznikat rozsáhlejší problém, který nejlépe vyléčíme v počátečním stadiu. Platí, že nejvhodnější léčbou je prevence.

Jak předejít bolesti zad

Bolestem zad je možné předcházet, zpravidla je ale potřeba zaujmout komplexní přístup. Měli bychom se vyhýbat přetěžování páteře, být celkově aktivní, vyvarovat se nadměrné obezity, nezvedat příliš těžké předměty a v neposlední řadě je potřeba se vyvarovat přílišné sezení bez pravidelné relaxace a kompenzačního cvičení. Podle odborníků je to právě sedavý způsob života, který způsobuje četné neduhy včetně chronické bolesti zad.

Jak sedět správně

Jak správně sedět je tématem století a každý z nás pravděpodobně někdy v životě slyšel nějakou poučku. Pamatovat bychom si měli hlavně to, že je třeba držet rovná záda a využívat celou plochu sedáku, tedy nesedět jen na kraji. Nohy by se měly dotýkat podlahy a kolena by měla být v pravém úhlu, stejně tak ruce opřené o pracovní desku. Také nezapomeňte pravidelně vstávat a hýbat se, Ani ten nejlepší posed totiž nebude zdravý, když ho nepřerušíte pravidelným protažením.

Zdaleka nejdůležitější je poté vhodná židle. Nepodceňujte její výběr, a to ani doma, ani v kanceláři. „Vybavení kanceláří musí odpovídat obecným normám. Tak jako to platí například ve školství, kde je přesně předepsáno, jak má nábytek pro děti vypadat. Zaměstnavatelé musí dbát na to, aby vybavení kanceláře odpovídalo požadavkům na zdravé prostředí, a to včetně stolů i židlí,“ říká Martin Kraus ze společnosti Makra Didakta, která se specializuje na výrobu a instalaci vybavení škol a školek, kde jsou požadavky na nábytek přísnější než v jakémkoli jiném oboru.

Ten také upozorňuje na to, že pokud naučíme své děti sedět správně v útlém věku, je daleko vyšší pravděpodobnost, že si tento návyk osvojí i v dospělosti. „Na židle nebo na kancelářská křesla mnoho lidí pohlíží jako na designový prvek a ignorují vše ostatní. Přitom lze oba faktory zkombinovat. U nás si například můžete židli nakonfigurovat, a to včetně barev nebo použitého materiálu. Stačí si jen vybrat, který typ židle či křesla potřebujete a poté jej doladit podle vlastního vkusu. Tuto funkci hojně využívají i školy a školky, do kterých nábytek dodáváme,“ dodává Kraus.

Nepodceňujte bolesti

Pokud jste podnikli veškeré kroky pro to, abyste měli zdravá záda a přesto u vás dojde k bolestem, nepodceňujte situaci a vyhledejte lékaře, který může určit překvapivou příčinu bolestí. Zdravá záda nejsou samozřejmostí a je potřeba tyto neduhy řešit a nepřehlížet je.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: