Rezistence na antibiotika může způsobit závažné zdravotní komplikace. Jak přimět tělo opět spolupracovat a vybudovat silnou imunitní základnu?

Rezistence na antibiotika může způsobit závažné zdravotní komplikace. Jak přimět tělo opět spolupracovat a vybudovat silnou imunitní základnu?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Odolnost vůči antibiotikům trápí v poslední době stále více lékařských expertů. Bakterie, které považujeme za neškodné či lehce léčitelné právě pomocí antibiotické léčby, se totiž postupně přizpůsobují a stávají se odolnými i vůči vysokým dávkám antibiotik. Takové bakterie navíc svým množením vytváří ještě více odolné kmeny, což celou situaci výrazně zhoršuje. Pokud by tedy vývoj postupoval stejným tempem, lze očekávat zvýšené procento úmrtnosti i na obyčejná nachlazení.

Možnost vzniku rezistence proklamoval už sám zakladatel antibiotické léčby Alexander Fleming, který upozorňoval, že se se zvyšující dávkou penicilinu mikroby nezahubí, ale naopak zesílí. Není se tedy čemu divit, že pokud jsou antibiotika předepisována ošetřujícím lékařem při sebemenší zdravotní komplikaci a užívány několikrát ročně, jejich léčebný účinek se stále snižuje. Naštěstí však existují alternativy, které mají přirozenou schopnost tělo uzdravit a nabízí i řadu dalších výhod oproti klasickým lékům.

První pomoc z přírody

Největší výhodou antibiotik je rychlý nástup, kdy se tělo jejich působením velmi rychle zbavuje prvotních symptomů, bolest ustupuje a my se cítíme již po několika dnech výrazně lépe. Málokdy si ale uvědomujeme, jaká negativa s sebou konzumace antibiotik přináší a nakolik našemu tělu paradoxně škodí. Kromě již zmiňované resistence může v organismu vznikat alergie na určité složky léku, dochází k zatížení vnitřních orgánů, narušení střevní mikroflóry a výjimkou není ani vznik kvasinek a plísní. Naproti tomu přírodní antibiotika tělo nezatěžují, nenarušují prostřední zažívacího traktu, léčí konkrétní problém, ale zároveň pozitivně ovlivňují celý imunitní systém. Takže pokud na vás léčba syntetickými léky přestala působit nebo se jí chcete z jakéhokoli důvodu vyhnout, vsaďte na přírodní antibiotika.

Nejlepším lékem může být „obyčejný“ česnek

Nenechte se odradit obavou z nepříjemného dechu a zařaďte konzumaci česneku mezi své zdravotní rituály. Tato plodina má silné antibiotické, protivirové a protiplísňové účinky a ničí tělu nebezpečné bakterie. Zároveň však neodbourává ty prospěšné (například ve střevech), což mnoho syntetických léčiv nedokáže. Svým obsahem vitaminu C a antioxidantů dokonale podporuje imunitní systém a je všestranně použitelný pro léčbu chřipek a nachlazení i bolestí ucha. Užívat ho lze čerstvý nebo v podobě tinktur, bývá také hojně využíván jako složka různých zdravotních „elixírů“, který si můžete hravě vyrobit i v domácích podmínkách.

Ruku v ruce s česnekem kráčí cibule, která má podobně prospěšné účinky, uvolňuje hleny a je tudíž nápomocná při kašli, rýmě, astatu a zánětlivém onemocnění dutin. Zároveň pozitivně ovlivňuje močové ústrojí včetně ledvin, a pokud ji využijete jako obklad, pomáhá snížit otoky, zmírňuje bolest a hravě si poradí i s horečkou. Je také zdrojem důležitých vitaminů, jako je C, E, B, železo, hořčík nebo zinek, čímž opět napomáhá k budování silné imunity.

V boji s chřipkovým onemocněním vám dále pomůže čerstvý zázvor, který působí komplexně jak na bakterie, tak na viry i plísně. Má podobně jako chilli papričky či kurkuma prohřívací schopnosti, čímž napomáhá stimulaci krevního oběhu. Nejlepší je podávat ho ve formě čaje připraveného ze syrového kořene, jako prevenci ho však lze konzumovat i v sušené podobě jako příměs různých pokrmů, kterým navíc propůjčí exotické aroma. Obdobně nápomocný při chřipce nebo virózách je také křen, který harmonizuje plíce a dutiny.

Přírodní antibiotika se širokospektrálním záběrem

Většina klasických antibiotik se vyznačuje jednoznačným zacílením na konkrétní problém. Přírodní antibiotika mají tu výhodu, že je lze využít pro léčbu různých onemocnění a jejich působením je tedy možno předejít širšímu spektru obtíží. Příkladem je lichořeřišnice, která léčí záněty močového měchýře a močových cest, účinně však bojuje i proti stafylokokovým a streptokokovým onemocněním. Také třapatka, známá především pod názvem echinacea, se vyznačuje silnými antibiotickými účinky, kdy pomáhá tělu s bojem proti bakteriálnímu onemocnění a zároveň ji lze využít na ekzémy nebo sluneční popáleniny.

Jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik, jehož účinky se dají srovnávat s klasickými medikamenty, je překvapivě esenciální olej z oregána. Obsahuje antioxidanty, je protiplísňový a hodí se i k léčbě zánětlivých virových onemocnění a k tlumení bolesti. Dalším mocným zástupcem z říše esenciálních olejů je pak Tea Tree olej, který se vyznačuje svými antiseptickými a hojivými účinky na kožní onemocnění. Zároveň se však, podobně jako lichořeřišnice, osvědčil v boji se zlatým stafylokokem. Buďte však opatrní při kombinaci s jinými léky, například s homeopatiky, u kterých může Tea Tree snižovat jejich účinnost.

Když jsou klasická antibiotika nevyhnutelná

Dospěje-li vaše onemocnění do fáze, kdy je nutné přistoupit na léčbu klasickými antibiotiky, je vhodné doplnit léčbu podpůrnými léky. Těmi jsou zejména probiotika zajišťující udržení správné střevní mikroflóry, vitaminy nebo léky enzymové terapie, například Wobenzym. Ten je vhodné zařadit mezi léky vždy, když podléháte antibiotické léčbě. Enzymy obsažené v léčivu totiž zajistí lepší vstřebání antibiotik a jejich průnik do zánětem zasažených tkání, čímž zvyšují účinnost léčby a pravděpodobnost úplného vyléčení.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: