Retro styl v interiéru: Pojměte minulost moderně

Retro styl v interiéru: Pojměte minulost moderně

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Když se řekne retro interiér, většina lidí si vybaví český typický domov z období 50. až 80. let. Pojmout ho však můžeme zcela subjektivně a inspirovat se můžeme i v jiné éře 20. století. Retro design je jedinečný a vytváří zvláštní atmosféru nostalgie a originality. Jak zakomponovat retro do interiéru v moderním pojetí?

Zdi a podlahy

V retro interiéru se často používají vzorované tapety a barevné podlahy. Sáhnout můžete po tapetách s geometrickými vzory nebo květinovými. „Pokud nejste fanoušci tapet, můžete zvolit jednobarevnou stěnu a přidat do interiéru retro atmosféru pomocí uměleckých děl nebo fotografií.

Barvy a vzory

V retro interiéru hrají prim výrazné a živé barvy. Použijte odstíny, jako je oranžová, žlutá, zelená nebo modrá. Kombinujte je však s neutrálními barvami, typicky se světle hnědou nebo béžovou či krémovou. Tím celý vzhled vybalancujete. „Pohrát si můžete i s geometrickými vzory a ikonickými retro motivy, jako jsou květy, kruhy nebo pruhy. Kombinujte je ale s citem a nikdy ne po celé místnosti,“ doplňuje Anke Glut.

Nábytek a dekorace

Pro retro interiér je typický nábytek ze 60. a 70. let. Zkuste najít vintage kusy nábytku, jako jsou křesla, konferenční stolky, skříně nebo police. Retro nábytek poznáte díky jeho zaobleným tvarům, barevným látkám a nejrůznějším vzorům. Můžete také použít retro doplňky, jako jsou staré gramofony, retro telefony, lampy, zrcadla nebo obrazy ve stylu pop artu.

Osvětlení

Využijte lampy ve stylu 60. a 70. let, které mají zaoblené tvary a výrazné barvy. „Nezapomeňte na víceúrovňové osvětlení, na stropě se bude skvěle vyjímat lustr, zbytek interiéru osvětlí stojací lampy například s barevnými svítidly,“ dodává Anke Glut.

Důraz na detail

Detaily jsou pro retro styl důležité. Malé dekorativní předměty, jako jsou hodiny, rádia, retro telefony, vázy nebo sošky, mohou vytvořit autentickou atmosféru. Zkuste najít originální a zajímavé kusy, které představují styl daného období. Retro lze do interiéru zakomponovat i jen okrajově, například výměnou vypínačů, elektrických zásuvek, madel od skříněk, klik, rámů obrazů apod. „Moderní interiéry v kombinaci s retro doplňky jsou velmi populární. Domov tak stále působí uspořádaně a čistě, ukazuje však hravou stránku jeho obyvatel,“ uzavírá interiérová designérka Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: