Rady, jak dětem zpříjemnit začátek školního roku. Co v Dětenicích?

Rady, jak dětem zpříjemnit začátek školního roku. Co v Dětenicích?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

První zářijové dny bývají pro děti krušné, protože se musí adaptovat z volnějšího prázdninového režimu na ten školní s pevně danými pravidly. Ne vždy to probíhá hladce, bez naříkání a povzdechů. Jak můžete jako rodič přispět ke klidnějšímu začátku školního roku a tuto změnu zpříjemnit?

Začátek školní docházky je vždy náročný. Příprava na tuto změnu by se neměla odehrávat pouze v materiální rovině, tedy by neměla obnášet pouze nákup školních pomůcek. Neméně důležitá je i psychická příprava a podpora ze strany dospělých. Odborníci radí pomalu se s dítětem na začátek školy připravovat. Tímto tréninkem se ovšem nemyslí drilování učiva v rámci opakování ani několikahodinové sezení v plném soustředění. Stačí drobnosti, kterými své ratolesti povzbudíte.

Mluvte s ním

Děti většinou mají této změny plnou hlavu, a tudíž i větší potřebu o tom mluvit. Neodbývejte kladené otázky, nezlehčujte svěřované obavy a vyhraďte si čas na to, abyste mu naslouchali a byli mu k dispozici. Nikdy nepoužívejte školu jako výhrůžku ani jí nezastrašujte! „Jen počkej, ona už tě paní učitelka odnaučí odmlouvání.“ Takové zdánlivě nevinné věty mohou v dětské duši vypěstovat psychický blok a pocit, že chodit do školy je za trest. Místo toho dejte přednost pozitivní motivaci: „Budeš moct napsat babičce dopis úplně sám.“ „Brzy se naučíš číst a přečteš si, jakou pohádku budeš chtít.“

S prvním zazvoněním by se z denního harmonogramu neměl vytratit prostor pro hru a zájmovou činnost. I když pěstovat v dítěti vědomí povinností a vést je k jejich plnění je zásadní předpoklad pro úspěšnost i v pozdějším životě, nepřehánějte to a dítě školou nezahlcujte. Měl by mu zbýt čas i prostor na to, aby rozvíjelo svoji osobnost a věnovalo se aktivitám, jež ho těší a naplňují.

Naplánujte program pro celou rodinu

První týdny bývají nejnáročnější na psychiku, naplánujte proto na víkend odpočinkový program pro celou rodinu – takový, z jakého se bude nejvíce těšit dítě samotné. Buďte vynalézaví a místo obligátní procházky do přírody vymyslete akční zábavu, něco, co vašeho juniora spolehlivě pohltí, zabaví a přinese mu nečekané zážitky. Skvělým tipem může být například návštěva resortu v Dětenicích, kde jsou na děti nejen připraveni, ale kde je dokonce srdečně vítají. Středověká krčma zdaleka není jedinou atrakcí.

„Dětenický komplex nabízí akční i relaxační vyžití pro celou rodinu, děti nevyjímaje. Do konce září pro ně každou neděli od 10 do 16 hodin pořádáme pohádkový den v zámeckém parku. Na programu jsou veselé soutěže s pohádkovými postavičkami, například Bobem a Bobkem, čertem, babou Jagou nebo čarodějnicí Žizeldou. Každý šikula dostane na památku krásný diplom, dětenickou medaili a dáreček,“ říká manažerka resortu Aneta Ondráčková. Kromě soutěží si můžou zaskákat na trampolíně, zhoupnout se na houpačce anebo doplnit vydanou energii nějakou dobrotou ze Zámecké cukrárny.

Někdy rodiče ve víru zařizování všeho, co malý i větší školák potřebuje za výbavu, zapomínají, že větší a dost možná i důležitější část přípravy se odehrává v nehmotné rovině. Věnovat se mu, naslouchat, umět povzbudit, nebo naopak zaplašit obavy a dodat vědomí, že na to není samo, to vše má váhu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: