Připravte se na druhou vlnu pandemie, radí zkušený analytik finančních trhů

Připravte se na druhou vlnu pandemie, radí zkušený analytik finančních trhů

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Na jaře s propuknutím globální pandemie zachvátila finanční trhy panika a nejistota, která v mnohém připomínala rok celosvětové hospodářské krize 2008. Koronavirová krize ovlivnila snad všechna aktiva, od akcií, měn až po kryptoměny. Mnozí se stáhli do ústraní a vyčkávali na další vývoj, jiní si včasným zareagováním na novou a v mnohém bezprecedentní situaci přišli na zajímavé zisky. Zdá se, že nás s podzimem čeká druhá vlna boje s nákazou, a tak jsme se zeptali hlavního analytika brokerské společnosti XTB Jaroslava Brychty, jak se na to s využitím zkušenosti z první vlny nejlépe připravit.

Trading je vysoce náročná činnost, pro kterou je třeba mít dobrou psychologickou průpravu. Nejlepší obchodníci světa se rekrutují právě z řad těch, kteří si vybudovali pevné vnitřní dovednosti, a ty jim brání dělat unáhlené kroky a chyby z nepozornosti. To všechno se dvojnásob vyplatí, když trhy postihne extrémní volatilita, jako jsme toho byli svědkem na jaře letošního roku. Sotva první vlna polevila a trhy se navrátily takřka do normálu, počty nakažených koronavirem jsou zase na vzestupu a po celém světě se intenzivně mluví o druhé vlně. Jak se na druhou vlnu připravit, abychom uchránili náš obchodní kapitál?

Paniku nechte stranou

Stres je nehorší rádce, a i když je zmatek v mnoha případech pochopitelný, raději se ho vyvarujte. „Je těžké ubránit se panice, když vidíte vaše investice rapidně klesat. Přirozenou reakcí je stáhnutí se z pozic, ale to nemusí být vždy ta nejlepší reakce, když trh zasáhne neočekávaná událost. Reakce na základě bezprostředních emocí nejsou strategické, řiďte se raději promyšlenými tahy. I když se situace jeví jakkoli nejistě, držte se vašeho obchodního plánu a dlouhodobých cílů. Hlavně se nenechte vykolejit strachem, který zatmívá mysl a brání uvažovat racionálně,“ radí šéf analytického týmu brokerské společnosti XTB Jaroslav Brychta.

„Nejenže pod vlivem paniky můžete nadělat zbytečné chyby a utrpět obchodní ztráty, ale dokonce můžete její vinou přehlédnout nové příležitosti, které se objeví, jen co se trh zotaví z prvotního šoku. Zůstat emočně vyrovnaný je ta nejlepší taktika úspěšných traderů,“ doplňuje Brychta.

Předvídejte a plánujte

V době volatility na trzích klesají aktiva, a to ta kvalitní i nekvalitní. Rozdíl je v tom, že ta kvalitní se brzy vyšplhají nahoru, zatímco ta nekvalitní zůstanou v nízkých hodnotách. „Zkušený obchodník umí předvídat a ví, že nejlepší čas na nákup aktiva je tehdy, když jeho cena poklesne. Tím vzniká dobrá obchodní příležitost. Sledujte například měnu, která dlouhodobě posiluje, a nakupte ji při jejím propadu. Je to o využití obchodní příležitosti a bdělosti, díky které se dostane k zajímavým investičním příležitostem. Zvýšená volatilita nemusí znamenat jen nejistotu, ale naopak také otevírá brány k novým možnostem – pokud jste ovšem dobrý obchodník a dokážete je nejen poznat, ale také využít,“ vysvětluje Jaroslav Brychta z XTB.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: