Lákavý inzerát, množství superlativ a nablýskané fotografie, realita je ovšem jiná. Zní vám to povědomě? Pokud jste již někdy kupovali nemovitost nebo se akorát poohlížíte, hledání nového domova přes realitní inzerci je pravděpodobně váš denní chléb. Jak ale neztrácet čas s inzerenty, kteří neříkají celou pravdu?
Upravování reality, případně zatajování některých vad nemovitostí je běžnou praxí, ač se to v dnešní době již může zdát absurdní. Vlastníci nemovitostí chtějí v první řadě uskutečnit co nejvýhodnější transakci, a na to nelze zapomínat. Řeč přitom nemusí být o jen o právních, či stavebních vadách, zatajit se dá ledacos nepříjemného a nemusí to být vždy proti platné legislativě. Ta hovoří například o vadách, jako je načerno svedený odpad případně věcné břemeno. Pro kupující je ale důležitých mnohem více informací, které mnohdy nelze odhalit až do chvíle, kdy je vlastnictví převedeno.
„Když si někdo kupuje nemovitost, ve které plánuje žít, zajímá ho mnoho. Od situace s parkováním přes vztahy se sousedy až po to, zda se jedná o klidnou lokalitu. Pokud ale zájemce není z daného města a nezná zdejší poměry, musí se spolehnout čistě na informace od prodávajícího. Oproti různým právním nebo stavebním vadám však tyto náležitosti se zájemci prodejce sdílet nemusí. A pokud jsou negativní a mohly by ovlivnit rozhodnutí o koupi, často to ani neudělá,“ vysvětluje Jakub Kindl z realitní kanceláře Domov, která se specializuje zejména na oblast Berounska.
Nemovitost se tak může jevit jako výhodná koupě, po nastěhování však postupně přichází jedna „závada“ za druhou. V tu chvíli však už nelze nic moc dělat. Mají tedy kupci slepě věřit, že bude prodejce férový? Dle Kindla je tato problematika údělem koupě nemovitosti na vlastní pěst. „K problémům samozřejmě může dojít, i když budete kupovat přes realitního makléře. Tímto krokem ale výrazně snížíte riziko, že se něco takového může stát. Vhodnější je také vybrat takového makléře, který se v dané lokalitě pohybuje a zná ji.“
Důvod je jednoduchý. Místní makléř zná tamní poměry a ví veškerá negativa i pozitiva. Zároveň se pohybuje v komunitě lidí, u kterých mu trvalo vybudovat si důvěru a pověst, a to právě tím, že neskrývá, co je důležité. „Známka solidního makléře je, že komunikuje vše upřímně a pokud má nemovitost opravdu nějaké nedostatky, i když nejsou právního nebo technického charakteru, tak je sdělí. Jedině tak může fungovat vzájemná důvěra a všechny strany nakonec dostanou to, co chtějí,“ dodává Kindl.
Samostatnou kapitolou jsou poté zavádějící inzeráty, se kterými se bohužel setkáváme i u některých realitních kanceláří. Zájemce o koupi se může chránit tím, že se na jednotlivé otázky zeptá rovnou do telefonu. „Jedna věc je upravit inzerát za účelem nalákání. Druhá věc je podávat nepravdivé informace na přímo položené otázky. Jestli tak mohu kupcům něco doporučit, ptejte se. Než se začnete po nemovitostech poohlížet, sepište si na papír, co vlastně od nemovitosti očekáváte a co by mělo být po vašem, a tyto otázky položte. Až když na ně dostanete uspokojující odpověď, vydejte se na osobní prohlídku. Výrazně si tím ušetříte čas,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.