Přerušovaný půst a nízkosacharidová dieta. Jdou ruku v ruce?

Přerušovaný půst a nízkosacharidová dieta. Jdou ruku v ruce?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přestože nás brzy čekají Vánoce a mnoho lidí nemá ani pomyšlení na diety nebo změnu jídelníčku a nechává si všechny zásadní změny v životosprávě na příští rok, drobný náskok neuškodí. Pokud vás tedy zajímá, zda je možné kombinovat přerušovaný půst s nízkosacharidovou dietou, přečtěte si vše podstatné. Některé změny navíc můžete již začít aplikovat. Garantujeme vám, že vám vánoční pohodu nijak nenaruší.

Přerušovaný půst

Přerušovaný půst je metoda stravování, u které se střídají dvě fáze, a to půst a jídlo. Pointou je, že se určitý časový úsek během 24 hodin postíte a zbytek dne jíte. Nejčastěji lidé drží verzi půstu 16:8, kdy se 16 hodin postí a 8 hodin jí. To, kdy začne okno, kdy lze jíst, je jen na vás. Můžete si ho stanovit podle vašeho běžného režimu. Jste-li například ranní ptáče a vstáváte v 6 hodin ráno, začněte jíst v 8 hodin ráno. Pak máte okno 8 hodin, během kterého byste se do sebe měli dostat všechny podstatné živiny, a po jeho skončení začíná 16 hodin postění se. Naopak, pokud vstáváte až kolem 9 hodiny ranní, možná vám bude více vyhovovat začít jíst až v poledne, a to klidně obědem.

Přerušovaný půst má mnoho benefitů. Kromě úbytku na váze má pozitivní vliv na zdraví, snižuje riziko rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění nebo cukrovky. Tato metoda vám ale také poskytuje určitou míru svobody, a to zejména těm, kteří se snaží jíst zdravě, vyváženě a pravidelně. Tyto snahy jsou pro zdraví samozřejmě prospěšné, mohou ale kolikrát způsobit nepříjemnosti. Pokud si tělo navykne na pravidelný stravovací režim, jste vázáni každodenní přípravou hned několika denních jídel. Musíte myslet na snídani, svačiny, oběd a často i večeři. S přerušovaným půstem tuto povinnost eliminujete na nezbytné minimum, jednoduše proto, že si fázi jezení naplánujete tak, kdy je to pro vás nejvíce komfortní.

Nemyslete si však, že během fáze jezení můžete sníst, co chcete, a stejně budete hubnout. Tak přerušovaný půst nefunguje. Stále byste měli dbát na vyváženost jídelníčku a na to, abyste dodrželi příjem potřebných živin.

Nízkosacharidová dieta

Přerušovaný půst tak lze zkombinovat s dietou, i s nízkosacharidovou. Dbejte ale na dostatečný přísun bílkovin a zdravých tuků, které v této dietě hrají nejdůležitější roli. Jedině tak může tělo využívat záložní zdroj energie a dojde k tzv. stavu ketózy, který má za následek úbytek váhy. Pokud vám jsou principy nízkosacharidové diety cizí, inspirujte se u české firmy KetoMix, která se zabývá výrobou a distribucí nízkosacharidových pokrmů a v České republice poskytuje i poradenství pro ty, kterým jiné hubnoucí způsoby nevyhovují. Nízkosacharidová dieta tedy jde ruku v ruce s přerušovaným půstem. Chce to ovšem silnou vůli a dodržovat všechny podstatné principy diety i během fáze jezení

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: