Předpověď pro realitní trh v roce 2018: Investici do nemovitostí zbytečně neodkládejte

Předpověď pro realitní trh v roce 2018: Investici do nemovitostí zbytečně neodkládejte

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ceny bytů a domů v Česku již několik let míří vzhůru a zdá se, že ještě nedosáhly na svůj strop. Zvláště v posledních dvou letech se růst cen nemovitostí zrychluje a láme rekordy. Někteří mluví o vzniku realitní bubliny, která brzy splaskne, jiní předpovídají trvalý, i když do budoucna pomalejší růst. Kroky k omezení dostupnosti hypoték činí také Česká národní banka zvyšováním úrokových sazeb. Na investice do nemovitostí v roce 2018 jsme se zeptali odborníků. Pokud dnes někdo uvažuje o koupi nemovitosti, nevyplatí se čekat.

 

Na domácím realitním trhu je poněkud rušno. Rychlý růst cen nemovitostí, horší dostupnost hypoték kvůli regulacím ČNB a dlouhá stavební řízení. Růst cen nemovitostí se zřejmě jen tak nezastaví, a to platí především o bytech v centru velkých měst. Jen v Praze se cena za metr čtvereční v loňském roce zvýšila zhruba o pětinu. Poptávka po novém, vlastnickém bydlení je vysoká a spousta lidí, kteří uvažují o koupi bytu či domu, přemýšlí, jestli má smysl ještě s nákupem vyčkávat na příznivější okamžik.

 

K tomu je třeba vzít v úvahu dosavadní měnovou politiku a další ekonomické faktory. Nezaměstnanost je velmi nízká a kupní síla českých domácností roste. Donedávna byly úroky z hypoték relativně nízké a naopak spořicí účty mají aktuálně nízké úročení. Lidé se tak ve snaze ochránit své úspory před znehodnocením uchylují k nákupu nemovitostí. Nyní při rozhodování o koupi investiční nemovitosti či vlastního bydlení bude hrát velkou roli fakt, že sazby hypoték se dostanou po dlouhé době z dlouhodobých minim směrem vzhůru. Vyčkávat s koupí i nadále by se tedy nemuselo vyplatit.

 

Zhodnocení úspor v podobě nákupu nemovitosti

Nechat ležet úspory ladem je podobné jako zakopat své jmění na zahradě. Po pár letech můžete zjistit, že vám značná část mincí zrezivěla a vaše bohatství bylo znehodnoceno. To samé udělá s vašimi úsporami inflace. Za deset let spoření mohou mít ušetřené prostředky i o 50 % nižší hodnotu. Pokud chcete s penězi naložit tak, aby neztratily svou hodnotu ani po čase, a ještě navíc generovaly zisk, vyberte si bezpečný a zároveň výnosný způsob uložení peněz. Investice do nemovitostí jsou odjakživa považovány za konzervativní a nejméně rizikovou investiční variantu.

 

„Česká ekonomika rychle roste, v současné době je u nás jedna z nejnižších nezaměstnaností v celé Evropě. To způsobuje, že je náš pracovní trh oproti minulosti, kdy k nám proudily za prací lidé převážně z východu či jižních států postižených krizí, zajímavý i pro pracovní síly z bohatších států, jako je Británie či Francie. Ve větších městech narůstá populace, což jde ruku v ruce s nedostatkem bytů a zvyšujícím se nájemným. Pokud tedy dobře investujete, můžete na nájmech slušně vydělat,“ vysvětluje investiční příležitost David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International. „Obecně platí, že nejvýhodnější čas pro nákup nemovitosti je vzhledem k očekávanému vývoji na trhu realit právě teď. Byt nebo dům můžete pořídit jako formu spoření na důchod a v produktivním věku ho pronajímat, ale také ho ihned využít pro vlastní potřebu. V budoucnu jej můžete odkázat potomkům a vložit jim tak do života solidní kapitál,“ doplňuje Novotný.

 

Běžný výnos z pronájmu investičního bytu se pohybuje kolem 3–4 % p. a. „Díky tomu, že umíme vyhledat výjimečné investiční příležitosti a zajistit větší efektivitu pronájmu a správy nemovitostí, dosahujeme výnosů až 7 % p. a. Navíc se investice zhodnocuje časem. To znamená, že ji prodáte zpravidla dráž, než jste ji koupili. Proto celkové průměrné meziroční zhodnocení profesionálně zprostředkovaných a spravovaných nemovitostí dosahuje 9,7 %,“ uzavírá Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: