Ztrácíte se v množství rad, jak pečovat o vaši hřívu? Není se čemu divit, rutinní péče o vlasy dokáže být více než záludná! Podívejte se na základní pravidla, bez kterých se neobejdete.
Česání a kartáčování vlasů
K rozčesávání vlasů používejte výhradně hřebeny, které se hodí k vašemu typu vlasů. Vlasy krátké stačí většinou párkrát rozčesat, vlasy dlouhé či kudrnaté však často vyloudí slzu či dvě. Z průzkumů překvapivě vyplývá, že nejvhodnějším hřebenem je obyčejný jednořadý se širokými zuby. A to už jen například z toho důvodu, že se hodí i na vlasy mokré, jejichž kartáčování většinou napáchá nejvíce škody. Vlasy byste měli rozčesávat každý den, ráno i večer, a to od kořínků až po konečky. Pokud jsou vaše vlasy náchylné k cuchání, při česání si jemně přidržujte vlasy u kořínků a tahání bude tatam.
Mytí vlasů
O mytí vlasů bylo napsáno již kvantum materiálů. Do dneška však není jasné, zda je vhodné vlasy mýt denně, či nikoli. „Pokud jsme zvyklí mýt vlasy každý den, nevidím v tom žádný problém. Je ale třeba mít na paměti, že ne každý šampon je pro každodenní mytí vhodný.“, říká vlasová expertka kadeřnické kosmetiky Nouvelle, Monika Plachá. „Za sebe mohu doporučit řadu Every day, jejíž produkty vlasy chrání a hydratují, myjí je šetrně a hlavně respektují přirozenou rovnováhu vlasů a pokožky hlavy.“, dodává Monika.
Péče o konečky
Zejména při každodenním mytí, foukání, žehlení apod. je důležité věnovat zvýšenou pozornost konečkům vlasům, které při takovém náporu trpí. Nezapomínejte na pravidelné zábaly či speciální přípravky chránící konečky před vysokými teplotami. Samozřejmostí je taktéž vlasy pravidelně zastřihávat. Říká se, že vlasy rostou cca o 1 cm za měsíc. Ideální je tedy navštěvovat kadeřnici jednou za dva měsíce a pravidelně si nechávat vlasy o kousek zkracovat.
Sušení vlasů
Shon a stres většinou nahrávají tomu, že chceme mít vlasy vysušené co nejdříve. Na řadu tak přichází drhnutí ručníkem, fénování na nejvyšší teplotu a nedej bože žehlení ještě mokrých vlasů. Takto bychom však daleko nedošli. Po umytí vlasy jemně osušte ručníkem a poté je nechte chvíli proschnout. Až když jsou spíše vlhké, přichází na řadu fén. Pokud je nezbytné, abyste jej nastavovali na vysokou teplotu, používejte sprej chránící před vysokými teplotami. Obecně však doporučujeme vysoušení vlasů studeným vzduchem.
Pokožka hlavy
Přestože si to často neuvědomujeme, zdravá vlasová pokožka je jednou z nejdůležitějších podmínek krásných vlasů. Mezi nejčastější problém patří svědění a lupy. To může být způsobeny nevhodnými vlasovými prostředky či nedůkladným vymýváním. Pokud jste si jisti, že jak jedno, tak druhé, je v pořádku, neváhejte s návštěvou dermatologa. Za vyrážkou či svěděním se může snadno skrývat kožní problém, kterému jste do teď nepřikládali žádnou váhu. Rozdrážděné pokožce neprospívá ani příliš horká voda, vlasy tedy myjte spíše vodou vlažnou.