Práce v kanceláři představuje četná zdravotní rizika

Práce v kanceláři představuje četná zdravotní rizika

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V moderní době prosedíme značnou část života, což s sebou přináší řadu skrytých zdravotních rizik. Celková doba sezení čítá u některých, zvláště kancelářských profesí až dvanáct hodin denně. Několikahodinové sezení na jednom místě s sebou přitom přináší velké množství zdravotních rizik. Patří mezi ně bolesti krční páteře a zad, které se navíc v průběhu života často opakují. Jak těmto bolestem předcházet, nebo je alespoň zmírnit?

Víte, že vsedě celkově strávíme i polovinu života? A to když k sezení za monitorem v práci přičtete čas strávený vsedě u jídla a pasivní odpočinek u televize nebo v křesle. „Sedavé zaměstnání není nápor jen pro záda, krční páteř a oči, ale především pro kardiovaskulární systém a srdce. Při nedostatečném pohybu se celý metabolismus zpomaluje, zastavuje se cirkulace lipázy, což je enzym rozkládající tuky, a tím se mimo jiné snižují schopnosti systému zbavovat se toxických látek. Výsledkem je významně vyšší riziko civilizačních smrtelných nemocí, jako je rakovina, cukrovka nebo infarkt,“ říká Martin Kraus ze společnosti MAKRA DIDAKTA, která mimo jiné vyrábí ergonomický nábytek pro děti do mateřských i základních a středních škol. Právě v tomto oboru panují nejpřísnější regulace co se týče zdravotních norem a parametrů pro zdravé sezení.

Nezdravé sezení na židli

Bolavá záda se už oficiálně řadí mezi civilizační choroby, s kterými se dnešní člověk potýká nejčastěji. Výběrem ergonomicky konstruované, funkční a zdravotně nezávadné židle to ale nekončí.

„Výšku sedadla upravte tak, aby byly paže volně položené na stole a svíraly v lokti pravý úhel. Zlaté pravidlo pravého úhlu platí v neposlední řadě i pro páteř, sedět byste měli tudíž rovně a nehrbit se. Dlouhodobým sezením ve strnulé a pro tělo nepřirozené pozici se totiž postupně začínáme ohýbat v zádech, ramena stočíme směrem dovnitř, povolíme břicho a hlavu nedržíme rovně v úrovni, v jakém bychom měli. Důsledkem pak bývají urputné a vleklé bolesti zad, jejichž léčba může být náročným během na dlouhou trať s nejistým výsledkem,“ říká Martin Kraus a doplňuje „Pokuste se vytvořit tento návyk na správné sezení. Jednoduchá zdravotní prevence je základ. Odborníci varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými finančními nároky na další léčbu.

Špatné návyky při práci u počítače

Nevhodným používáním myši a klávesnice vznikají problémy plynoucí z přetěžování při ohýbání zápěstí a prstů. Svaly předloktí a rukou se při práci u počítače neustále napínají a vazivová tkáň v této oblasti je přetěžována. V důsledku to může vést k takovým chorobám, jako jsou např. záněty šlach na rukou nebo syndrom karpálního tunelu. Uvedená onemocnění vznikají neustálým tlakem na nervy procházející zápěstím a projevují se sníženou pohyblivostí, brněním, ztuhlostí a částečnou necitlivostí. Nezačnete-li je řešit, mohou vést k trvalému poškození nervů.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: