Plánujete se vydat na cesty do zahraničí? Přečtěte si vše, co byste měli před odjezdem vědět

Plánujete se vydat na cesty do zahraničí? Přečtěte si vše, co byste měli před odjezdem vědět

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Ještě loni touto dobou bylo cestování jednodušší, než si naši předci kdy mohli představit. I na ta nejodlehlejší místa jste se mohli dostat během jednoho dne, a to s minimem úsilí a prakticky bez jakýchkoli příkazů či restrikcí. Rok 2020 ovšem cestovatelům udělal čáru přes rozpočet a aktuálně není jednoduché ani přejet hranice k nejbližším českým sousedům. Cestování a poznávání cizích kultur je však obohacující a stále lze realizovat. Než se ale rozhodnete někam odjet, ujistěte se, že víte vše podstatné.

Restrikce cílové destinace

V médiích aktuálně často slýcháme spojení vládní semafor. Co ale tento semafor znamená a jak moc je pro vás vypovídající? Semafor rozděluje země EU a schengenského prostoru podle míry rizika nákazy onemocněním COVID-19 do dvou typů barev a dle toho určuje pravidla pro návrat ze zahraničí. Aktuální semafor najdete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví, kde je taktéž vysvětleno, co daná barva znamená. Současně na něm převládá zelená barva, a tak by si mnoho lidí mohlo myslet, že je aktuálně možné jet skoro kamkoli. Opak je však pravdou. Vás totiž musí zajímat i to, jaké restrikce a omezení platí pro turisty v cílové destinaci. Některé státy turisty přijímají, je do nich však možné vstoupit pouze s platným dokumentem prokazujícím negativní test na koronavirus. Mezi tyto státy patří například Německo, Řecko či Rakousko. To je ovšem takto omezené jen pro cestující z Prahy. Obyvatelé ostatních krajů mohou do Rakouska vstoupit bez omezení. Oproti tomu, zcela uzavřená je například Čína, Indie, USA nebo Kanada. Zajímat se musíte i o to, jaké platí v dané zemi restrikce. Řeč je samozřejmě o hromadných akcích, omezení ve vnitřních prostorech a o povinnosti nosit roušku či jinou ochranu dýchacích cest. Tyto informace se zároveň poměrně často mění, a tak je nutné jejich vývoj sledovat.

Opatření v ČR

Ještě před odjezdem byste si měli zjistit, i jaká platí opatření v České republice po návratu z dané země. Na to by vám měl odpovědět již zmiňovaný vládní semafor a detailnější informace zveřejněné na stránkách české vlády. Jelikož ale platí nouzový stav, je nutné hledat aktuální informace platné od 5.10. Ty například zmiňují, že je po návratu z rizikových zemí nutné vyplnit elektronický Příjezdový formulář a po příjezdu se na vlastní náklady podrobit testu na koronavirus nebo dobrovolně podstoupit karanténu. Také je třeba počítat s karanténou do doby, než získáte výsledek testu, a tuto dobu zohlednit například ve vašem zaměstnání.

Storno podmínky

Kvůli častým změnám podmínek jak v České republice, tak v zahraničních zemích, se nedoporučuje dělat rezervace ubytování či letenek s dlouhým předstihem. Naopak, je vhodné situaci bedlivě sledovat a vše rezervovat až na poslední chvíli. Pokud možno, u ubytování hleďte i na storno podmínky a zkuste vybírat takové ubytování, kde máte záruku vrácení peněz v případě zrušení vaší cesty.

Cestovní pojištění

Velkým tématem je v dnešní době i cestovní pojištění a mnoho turistů se pídí po tom, co vlastně cestovní pojištění kryje a co nikoli. Tak například, budete-li muset v zahraničí podstoupit testy na koronavirus nebo hospitalizaci kvůli tomu, že jste se nakazili, uhradí pojišťovna léčebné výlohy? Nebo co když budete muset zůstat v dané zemi o pár dnů déle, uhradí vám pojišťovna ubytování nad rámec vaší plánované cesty? Toto jsou zcela oprávněné dotazy a měli byste v odpovědích na ně mít jasno. Každá pojišťovna si ale podmínky cestovního pojištění může stanovit trochu jinak, a tak není jednoduché se v dané problematice zorientovat. Pomoct vám v tom ale může internetový srovnávač pojištění Klik.cz, kde nabízené cestovní pojištění vidíte přehledně a můžete se rozhodnout na základě jednotlivých krytí a ceny. „Naše kalkulačka cestovního pojištění rychle spočítá cenu pojištění a klienti okamžitě vidí, kolik je bude cesta v tomto ohledu stát. S námi poté mohou ověřit, jak se daná pojišťovna staví k celé situaci. Stačí nám na sebe zanechat kontakt, a my zavoláme zpět. Většina pojišťoven však k této problematice vydala tiskovou zprávu, které jsou dostupné online a dle mého názoru jsou i vcelku přehledné. Tak či onak, cestovní pojištění je nejen v dnešní době naprostou samozřejmostí a nedoporučuji jej podceňovat,“ říká k tématu Aleš Rothbarth, expert z Klik.cz.

U cestovního pojištění navíc nemusíte smluvní dokumentaci podepisovat, stačí jen zaplatit pojistné a od Klik.cz obratem obdržíte veškeré podklady včetně asistenční kartičky na e-mail. Je tak možné si jej sjednat klidně i na poslední chvíli.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: