Plánujete letní dovolenou? Samotné cestovní pojištění nestačí, připojistěte si i odpovědnost za škodu

Plánujete letní dovolenou? Samotné cestovní pojištění nestačí, připojistěte si i odpovědnost za škodu

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Pojistit se na cestu do zahraničí je dnes už samozřejmostí pro většinu Čechů, ať už se chystají za hranice soukromě, pracovně, s cestovní kanceláří či na vlastní pěst. Právě kvalitní cestovní pojištění vám poskytne finanční ochranu v případech, kdy se v cizině dostanete do potíží. Ne vždy však musí mít smůla na cestách podobu zlomené končetiny. Velké peněžní ztráty jsou rovněž spojené s materiálními či zdravotními škodami způsobenými někomu jinému.

Položka „cestovní pojištění“ je v dnešní době nedílnou součástí seznamu důležitých činností, jež je třeba před odjezdem na dovolenou zařídit. Získáte tak větší klid a jistotu, že budete v případě nastalých nepříjemností chráněni a nezůstanete bez praktické pomoci. Cestovní pojištění v základní podobě kryje pojištění léčebných výloh s asistenční službou, která je vám v případě potřeby vždy k dispozici.

Řada běžných potíží, jimž turisté v zahraničních končinách často čelí, se však netýká pouze bezodkladného lékařského ošetření. Jednou z nich je způsobení škody druhé osobě, které není standardně kryto v zaplaceném cestovním pojištění a je třeba sjednat ho v rámci připojištění navíc. Při vybírání ze současné nabídky na pojistném trhu proto nehleďte pouze na cenu. Vezměte v potaz kritéria jako rozsah pojistných limitů a možnost připojištění. Celkové náklady na cestovní pojištění se pohybují v řádech desítek korun denně, což představuje ve srovnání s náklady na cestu, ubytování a stravu zanedbatelnou částku.

Štěstí přeje připraveným

Způsobíte-li někomu zdravotní nebo materiální újmu, jste za ni odpovědní a je vaší povinností uhradit postiženému náklady. Tyto náklady byste v případě neuzavření připojištění odpovědnosti za škodu hradili ze svého. A na co se toto připojištění přesně vztahuje? „Standardně se jedná o škody způsobené třetí osobě při obvyklých činnostech jako sport, zábava a rekreace. Škody se mohou týkat jak zdraví, tak osobního majetku. Přičemž u újmy na zdraví se počítá i s ušlým ziskem v důsledku dočasného či trvalého snížení společenského uplatnění,“ říká Ing. Tomáš Voharčík, jednatel jednoho z největších prodejců cestovního pojištění online Top-Pojištění.cz. Dodává, že ze zkušenosti likvidátorů pojistných událostí se nejčastěji jedná o poškození hotelového vybavení a srážky lyžařů na sjezdovkách.

„Některé pojišťovny v pojistných podmínkách daného produktu vyžadují spoluúčast pojištěného a definují její výši. Jedná se o částku, kterou se budete na hrazení způsobené škody podílet, nehledě na to, že šlo o neúmyslné zavinění,“ vysvětluje Voharčík. Díky srovnání cestovního pojištění online získáte přehled o nabídce na pojistném trhu během několika málo minut. Největší výhodou je, že si cestovní pojištění můžete sjednat na posledních chvíli, třeba i den před plánovaným odjezdem. Nabízí také možnost kalkulace cestovního pojištění a porovnání nejlevnějších produktů v dané kategorii.

Pozor na výluky

I v případě tohoto typu připojištění je radno důkladně se obeznámit s výlukami, na něž se připojištění nevztahuje. Výluky pojmenovávají a přesně specifikují situace, kdy vám pojišťovna škodu neuhradí. Tyto výluky se mohou lišit jak mezi jednotlivými pojišťovnami, tak dle konkrétního pojistného produktu. Mezi nejběžnější výluky patří škody zaviněné úmyslným jednáním, dále provozem a řízením motorového i nemotorového vozidla s výjimkou cyklistických kol, škody vzniklé vlastnictvím a držením zvířat i újmy způsobené osobě blízké jakož i jiným osobám, jež měly cestovní pojištění sjednáno spolu s pojištěným.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: