Originální oslava svátku svatého Václava. V Dětenicích!

Originální oslava svátku svatého Václava. V Dětenicích!

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Den české státnosti, připadající na 28. září, se nezadržitelně blíží. Svatý Václav je jeden z hlavních zemských patronů, proto si den jeho zavraždění připomínáme jako významné výročí. Využijte den volna a oslavte tento historický mezník neobvyklým výletem.

Svatý Václav, český kníže a světec považovaný za patrona Čech a Moravy, byl zavražděn rukou vlastního bratra Boleslava právě 28. září roku 935 u Staré Boleslavi. Den jeho vraždy byl ustanoven jako státní svátek teprve v roce 2000, jedná se tedy o mladý svátek. Nabízí se oslavit tento památečný den návštěvou míst, která jsou se svatováclavskou legendou přímo spřízněna, nebo se zúčastnit slavností nabízejících pestrý tematický program. Vydat se můžete na poutní místo u Staré Boleslavi spojené s mučednickou smrtí tohoto českého panovníka, či navštívit katedrálu sv. Víta na Pražském hradě, kde jsou ve Svatováclavské kapli uloženy ostatky. Anebo to můžete pojmout jinak, než bývá zvykem! Co třeba okusit středověkou atmosféru a zažít si toto nelítostné historické období na vlastní kůži? Bohaté zážitky zaručeny.

Lítá doba hlubokého středověku

Rustikální způsob života, zájezdní hostince se starými kamennými zdmi a vysokými klenutými stropy, jadrná mluva, laskominy a lahodné moky, příznačná zábava a středověké kratochvíle. Na to vše se můžete těšit, vydáte-li se do vyhlášených Dětenic, nacházejících se shodou okolností poblíž Mladé Boleslavi. V rámci oslav svatého Václava to tedy věru nebudete mít daleko. Středověká krčma zdaleka není to jediné, na co se mohou ti, co do Dětenic zavítají, těšit. V této vesničce na Jičínsku vznikl celý resort nabízející různorodé vyžití. Dominantou je místní barokní zámek, do kterého se můžete vydat na prohlídku. Původním záměrem majitele byla renovace a částečné zpřístupnění veřejnosti, ovšem posléze se přistoupilo k rozsáhlé renovaci jednotlivých budov. K zámku totiž patří rozličné objekty, jenž náležely k původnímu panství.

A v jakém duchu se ponesou oslavy svátku svatého Václava? „Na pondělí 28. září chystá oblíbená středověká krčma pro své hosty zábavný večerní program. Své umění předvede fakír s hadem, dech se bude tajit při velkolepé ohňové show a soubojích těžkooděnců. Návštěvníci úplně zapomenou na jednadvacáté století,“ slibuje manažerka Aneta Ondráčková.

Je toho mnoho, co může dětenický komplex nabídnout k vidění, slyšení i ochutnání. Nevyjde-li vám to zrovna v pondělí na státní svátek, stojí za to naplánovat si rovnou víkendovou návštěvu. Líbit se tu bude sběratelům zážitků všeho druhu. Milovníci piva jistě ocení zdejší historický pivovar s unikátní výrobou kvasnicového piva. Ti, co mají rádi akční podívanou, určitě nevynechají sobotní a nedělní rytířské turnaje skupiny Ordo Kromen. Během vystoupení bude možno obdivovat kaskadérské kousky bojovníků, krásné koně, mužná těla chrabrých pánů a také přehlídku netradičních zbraní z 14., 15. i 16. století. Vítáni jsou v celém resortu i malí návštěvníci. „Pro děti, které se rády příjemně bojí, jsou připraveny strašidelné soboty s netradiční prohlídkou zámku. Za světla plápolajících svíček zdejší ježibaba Žizelda barvitě vylíčí, jak se na Dětenicích kdysi žilo. Vyprávění ovšem pobaví i dospělý doprovod,“ doplňuje Ondráčková.

Naladit se plně na středověkou atmosféru je originální způsob, jak si připomenout dávnou událost z raného středověku. Dost možná nakonec budete rádi, že jste se narodili do jiné doby a ta veřejná poprava, jíž jste se stali obětí, je vlastně jen hrou naoko.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: