Obývák je společenské centrum domova. Jak si ho zařídit?

Obývák je společenské centrum domova. Jak si ho zařídit?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Říká se, že právě obývací pokoj je vizitkou naší domácnosti. Bývá největší místností z celého bytu a při jeho zařizování si zpravidla dáváme záležet. Je to přeci jen místnost, kde odpočíváme, kam si zveme návštěvy a kde trávíme nejvíce času pohromadě s rodinou. Designérka Anke Glut se podělila o tipy, jak si tuto místnost zkrášlit a vylepšit tak, aby byly chvíle v ní strávené především pohodové a harmonické.

Ještě předtím, než se vrhnete do zařizování obýváku, je třeba si zodpovědět několik důležitých otázek ohledně výběru a uspořádání nábytku. Nejprve si ujasněte, kolik členů domácnosti bude obývák sdílet, jaké typy úložných prostor je potřeba pořídit, zda se z něj chystáte udělat centrum společenského dění a zvát si často návštěvy nebo zda kromě oázy klidu bude plnit i jinou funkci. Řada lidí potřebuje kromě místa na odpočinek také pracovní či studijní koutek. Od toho se budou odvíjet následné kroky.

„Sektorové soustavy s množstvím skříněk, polic a zásuvek, sahající od podlahy až ke stropu a pokrývající celou obývací stěnu, jsou už přežitou minulostí. Mezi hlavní trendy interiérového designu obývacích místností patří vzdušnost, lehkost a praktičnost. Důraz je také kladen na to, aby se zařízení místnosti odrazila osobnost majitele, proto se umně naaranžovanými room sety v obchodních domech a katalozích inspirujte jen velmi volně a daný prostor si zařiďte podle svého,“ radí interiérová designérka Anke Glut, která se věnuje plánování a navrhování rezidenčních i komerčních prostor.

Celoplošným kobercům odzvonilo

Jedno z největších klišé obývacích pokojů. „Celoplošný koberec v obýváku má většina domácností, přitom to není nikterak originální a má to řadu praktických nevýhod. Špatně se čistí, ulpívá v něm prach a nečistoty a jakýkoli nábytek do něj po čase vytlačí stopy,“ vypočítává nevýhody metrákových koberců Anke Glut. Místo toho raději dejte přednost moderním podlahovým krytinám a kusovým kobercům, které jsou stylově variabilní a můžete je často podle momentálních potřeb obměňovat.

Jaké materiály volit?

Rozhodně nic nezkazíte, pokud vsadíte na nábytek ze dřeva. „U skříněk a polic dobře funguje kombinace dřeva a skla, případně dřeva a plastu či matného nebo mléčného skla s kovem. U nábytku nejvíce záleží na tom, zda je typový, nebo na míru. Zatímco u typového se více vyplatí koupit si celou sestavu jedné řady, u zakázkového máte volnější ruku,“ doporučuje Anke GlutOptimální rozložení nábytku je koncentrace co nejvíce úložných prostor k jedné stěně a zaplnění té protější výmalbou, tapetami, zajímavými obrazy a policemi.

Relaxační koutek

Pohoda s knížkou v ruce se nejlépe vychutná s plédem přes kolena v pohodlné náruči pohodlného křesla. Nezapomeňte si v rámci společné místnosti vybudovat alespoň koutek, které bude sloužit jako vaše výsostné území, kde nebudete nikým a ničím rušeni. Symbolem domácí pohody je legendární křeslo ušák, které díky své anatomické konstrukci nabízí pohodlné a zdravotně nezávadné spočinutí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: