Obezita není jen estetický problém, lidé však před možnými riziky zavírají oči.

Obezita není jen estetický problém, lidé však před možnými riziky zavírají oči.

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Obezita a nadváha patří mezi největší hrozby současnosti. A právem. Nejedná se totiž jen o estetický detail, jak si mnozí namlouvají. S obezitou souvisí závažná onemocnění jako cukrovka, metabolické choroby, problémy pohybového aparátu a onkologická onemocnění. Přesto trápí nadbytečné kilogramy každého třetího obyvatele České republiky.

Obezita v číslech

Dle průzkumů Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2014 trpí nadváhou až 39 % světové populace starší osmnácti let, z toho tvoří 13 % obezita a porovnáme-li údaje z let 1998 a 2014, zjistíme, že tato čísla se více než zdvojnásobila. To znamená, že v současné době trpí obezitou více než šest set milionů obyvatel. Nejvíce se obezita vyskytuje na americkém kontinentu a naopak nejméně v jihovýchodní Asii. V rámci České republiky je obézních 21 % dospělé populace. Statistiky navíc ukazují, že je to právě obezita, která ročně zaviní až půl milionu případů rakoviny.

Jak obezitě předcházet

Zásady zdravého životního stylu zná alespoň obecně každý z nás. Největším problémem jsou však děti vychovávané rodiči, kteří si s těmito pravidly hlavu nelámou. Ukazuje se, že pouhých 24 % dětí s obézními rodiči má v dospělosti normální váhu. Odborníci se shodují, že právě v předškolním a školním věku vzniká při nedodržování zásad zdravé životosprávy riziko nadváhy, které se pak s daným jedincem táhne do dospělosti. V mnoha případech se nejedná ani tak o neinformovanost, ale spíše o laxní přístup rodičů a podceňování zdravotních problémů. V některých případech mohou roli sehrát i geny. O to více se ale má problémům s nadváhou předcházet, nežli je podporovat nevhodným životním stylem. Častým argumentem rodičů, proč volí nezdravé potraviny a nesměřují své děti ke sportu, je finanční náročnost nakupování zdravých potravin či podporování mimoškolních aktivit. Právem lze však říci, že v tomto případě se většinou jedná pouze o to, kde má rodina své priority.

Jak s obezitou bojovat

Čím jednodušší je kila navíc získat, o to těžší je se jich zbavit. Přesvědčení mnohých z nás, že stačí správně jíst a hýbat se, jsou již dávno za zenitem a navíc nepřinášejí dlouhodobé řešení. Lidské tělo je neuvěřitelně adaptabilní nástroj a bez péče odborníků je vytoužená postava nesplnitelným cílem. Lidé s nadbytečnými kilogramy tak mohou vykazovat snahu a vůli a ručička na váze se přesto ne a ne pohnout dolů. Není poté ojedinělým scénářem, kdy mohou lidé propadat depresi a vracet se zpět k dřívějšímu způsobu života. Řešením však mohou být právě odborníci na výživu, kteří dokáží rozeznat, co je v jídelníčku špatně. Výjimkou v léčbě nejsou ani podpůrné skupiny sdružující ty, jež obezita trápí. Možná i z toho důvodu slaví nebývalé úspěchy projekt Změním se, který koučuje přední český výživový poradce Petr Havlíček. Projekt je pod záštitou Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky a může se jej zúčastnit každý pojištěnec ZP MV ČR, který přesvědčí porotu o svých pohnutkách změnit nadobro způsob života. Účastníci jsou po dobu pěti měsíců sledováni a vedeni zkušenými odborníky v čele s Petrem Havlíčkem. To, zda se v budoucnu opravdu změní, je ale ve výsledku pouze na nich samotných. Jedinci, kteří programem v uplynulých letech prošli, se podělili o své zkušenosti a kroky, které podnikli po skončení projektu. Z nich je patrné, že drtivá většina upravila svůj životní styl natolik, že ustoupila nejen obezita, ale i s ní spojené zdravotní problémy. A o to ve výsledku jde. Na čem jiném by nám totiž mělo záležet, než na tom, aby nám sloužilo zdraví

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: