Nezanedbávejte prevenci onkologických onemocnění

Nezanedbávejte prevenci onkologických onemocnění

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

V České republice žije přibližně 450 000 pacientů, kteří mají přímou zkušenost s onkologickým onemocněním. Každoročně je přitom diagnostikováno více než 70 000 onkologických onemocnění a přibližně 27 000 pacientů na zhoubný nádor zemře. V boji s rakovinou je přitom nejúčinnější zbraní prevence.

Preventivní onkologické vyšetření

Přestože počet zájemců o preventivní onkologické vyšetření každoročně stoupá, stále se najdou tací, kteří jej podceňují. Obecně se přitom doporučuje podstupovat preventivní vyšetření u praktického lékaře jednou za dva roky, přičemž takové vyšetření je u lidí hradících si zdravotní pojištění hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Lékaři ovšem doporučují podstupovat i pravidelné vyšetření prostaty mužů nad 50 let, kolonoskopické vyšetření na rakovinu tlustého střeva mužů i žen nad 50 let a mamografické vyšetření prsou u žen nad 45 let.

Pokud se ve vaší rodině v minulosti vyskytlo onkologické onemocnění, není na škodu s preventivními prohlídkami začít již dříve. Komplexní onkologické vyšetření nabízí nejmodernější a jediné pracoviště svého druhu v České republice – renomovaný Masarykův onkologický ústav v Brně. Vyšetření vyjde na 5 000 korun, včasné odhalení nádorového onemocnění však může zvýšit úspěšnost léčby až o 100 %.

Pro klienty ZP MV ČR zdarma

Vybraní klienti ZP 211, kteří se do onkologické prevence přihlásí, mohou mít toto vyšetření zdarma. Hlásit se mohou v rámci projektu Zdraví jako vášeň na webových stránkách www.zjv.cz. Podmínkou zařazení do užšího výběru je věk minimálně 18 let a aktuální dobrý zdravotní stav. Zájemci by měli napsat tři důvodu zájmu o podstoupení komplexního vyšetření a přihlášku zaslat elektronickou formou. Výběr určuje Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky a vybrané zájemce informuje e-mailem. Vyšetření preventivní onkologie se provádí v přízemí Bakešova pavilonu v areálu MOÚ v Brně a zahrnuje komplexní vyšetření onkologem, vyšetření krve s důrazem na nádorové markery, vyšetření moči, rentgen plic, hemokult a v případě nutnosti kolonoskopii. Dále je zahrnut ultrazvuk břicha, u mužů vyšetření varlat a prostaty, EKG, echo srdce a poradna zdravé výživy. Pojištěnci ZP 211 navíc také bezplatně absolvují vyšetření sonografie prsu u žen a sonografie varlat u mužů.

Postup vyšetření

Po krátké administrativě začíná samotné vyšetření lékařem, který má dostatek času na osobní a rodinou anamnézu. Dále vyšetřuje kůži, uzliny, poslechne srce, u žen pohmatem vyšetří prsa a u mužů prostatu. Čas strávený u lékaře je cca 1 hodina. Dále je klientovi zdravotní sestrou odebrána krev na sedimentaci a krevní obraz, biochemii, hormony štítné žlázy, nádorové markery, je změřen tlak, puls a natočeno EKG. Na závěr se absolvuje rentgen plic a ultrazvuk břicha. Celá prohlídka zabere přibližně dvě hodiny času.

A přestože se někomu částka za vyšetření v případě vlastního hrazení nákladů může zdát vysoká, prostředky vložené do zdravotní prevence se zdají být jednou z nejlepších životních investic. „Pokud je nádor zjištěn včas, až 95 % pacientů se po dokončení léčby vrací do běžného života. Proto nepodceňujme prevenci a nechme se včas vyšetřit.“, vyzývá generální ředitel ZP MV ČR David Kostka.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: