Než si pořídíte bezpečnostní dveře…

Než si pořídíte bezpečnostní dveře…

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Bezpečnostní dveře jsou dle odborníků v dnešní době nepostradatelnou výbavou domácnosti. Ochrání vás nejen před nezvanou návštěvou, ale i před hlukem či chladem, některé z nich obstojí i v případě požáru. Zadáte-li si ovšem toto heslo do internetového vyhledávače, během chvíle vás zaplaví nabídka čítající stovky až tisíce produktů od různých dodavatelů. Je tak poměrně složité se v celé problematice zorientovat a úměrně s tím roste i šance, že si v důsledku vyberete dveře, které ani zdaleka nesplní vaše očekávání. Co byste tedy měli o bezpečnostních dveřích vědět, než se pustíte do výběru? Nejdůležitější pojmy pro vás objasnil Jaroslav Pecka, obchodní ředitel české firmy NEXT, která se zabývá výrobou bezpečnostních dveří již třicet let.

Bezpečnostní třídy dveří

Podle legislativních norem mají bezpečnostní dveře celkem šest kategorií, přičemž první kategorie je ta nejnižší a šestá kategorie ta nejvyšší. „Mezi nejlevnější bezpečnostní dveře na trhu patří dveře první a druhé kategorie. Jejich odolnost je však bídná a lze je otevřít obyčejným šroubovákem během několika minut. Proto bych je doporučoval při výběru zcela eliminovat a zaměřit se na dveře třetí a čtvrté kategorie, které již představují solidní ochranu. Rozdíl mezi těmito dvěma kategoriemi je mimo jiné v počtu jistících bodů . Zatímco dveře třetí bezpečnostní třídy mají mezi sedmnácti až devatenácti jistícími body, dveře čtvrté bezpečnostní třídy mají až dvacet tři jistících bodů a poskytují tak ještě vyšší ochranu proti násilnému vniknutí. Tyto dvě kategorie jsou nejběžnější a zároveň i doporučenou  volbou pro soukromé či firemní účely, dveře vyšších kategorií jsou poté zpravidla využívány do institucí, jako jsou elektrárny, banky či vojenské objekty,“ vysvětluje Jaroslav Pecka.

Certifikáty bezpečnostních dveří

Při výběru dveří se bezesporu setkáte i s pojmem certifikát. „Platný certifikát z českých zkušeben dle evropských norem by měly mít všechny kvalitní bezpečnostní dveře a jejich samotná výroba by zároveň měla být kontrolována certifikačním úřadem. Jinak nemáte žádnou jistotu, jestli vám firma dodala výrobek, který je na daném certifikátu uveden. Na certifikátu by měl být označen certifikační orgán, evidenční číslo certifikátu, označení výrobce, uvedení bezpečnostní třídy podle evropské normy ČSN P ENV 1627, název výrobku a jeho stručná charakteristika, razítko a podpis certifikačního orgánu. Tyto údaje jsou naprostým minimem a certifikát by je v každém případě měl obsahovat,“ říká Pecka.

Bezpečnostní zámky, kování a vložky

„Je nutné neplést si bezpečnostní dveře s příslušenstvím, jako je zámek, kování a vložka. To je sice součástí dveří a bez něj by dveře neobdržely platné certifikáty, i u něj však rozlišujeme bezpečnostní třídy. Dokupuje-li tedy někdo posléze vložku k bezpečnostním dveřím, je nutné zvolit takovou, která odpovídá uvedené kategorii. Na veškeré příslušenství by zároveň dodavatel měl taktéž dodat platný certifikát,“ popisuje Jaroslav Pecka.

Odolnost proti požáru

„Při koupi protipožárních dveří dochází často k mýlce, že jsou zároveň i bezpečnostní a naopak. To ovšem není ani zdaleka pravda, a tak je nutné opět podrobně prozkoumat certifikát a specifika vybraných dveří. Důležité je taktéž vědět, že je instalace protipožárních dveří ze zákona nutná do bytů v panelových nebo činžovních domech. Každý byt je totiž považován za požární úsek a protipožární dveře tak chrání nejen obyvatele konkrétního bytu v případě požáru mimo byt, ale chrání i únikovou cestu pro ostatní obyvatele v případě požáru uvnitř bytu. Majitel bytu je zároveň je povinen doložit platný požární certifikát, z kterého by mělo být jasně patrné, jak dlouho dokáží dveře vzdorovat plamenům či vysokým teplotám,“ říká Pecka.

S výběrem kvalitních bezpečnostních dveří jde ruku v ruce i výběr solidního dodavatele. „Při výběru dodavatele bezpečnostních dveří doporučuji danou firmu prozkoumat v obchodním rejstříku, kde lze dohledat například informace o tom, jak dlouho firma existuje a jakým jměním disponuje, což vám v mnohém napoví. Zajímat byste se však měli i o to, jakou má daná firma tradici a zda se výrobě dveří sama věnuje či je jen dodává ze zahraničí. Známkou férové firmy jsou poté samozřejmě i profesionálně prováděné montáže, odborné poradenství a konzultace či zaměření na místě před samotným nákupem dveří,“ uzavírá Jaroslav Pecka za společnost NEXT.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: