Nenechte si ujít netradiční mikulášskou nadílku pro děti ve středověké krčmě v Dětenicích

Nenechte si ujít netradiční mikulášskou nadílku pro děti ve středověké krčmě v Dětenicích

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Každý rok děti toužebně očekávají okamžik, kdy městem či vesnicí bude chodit Mikuláš a bude jim nadělovat do punčochy samé dobroty. Mikuláš však nechodí sám, ale v doprovodu anděla a čerta chrastícího řetězy. Připravte letos dětem netradiční mikulášskou nadílku a vezměte je přímo do centra čertovského řádění – středověké krčmy v Dětenicích! Kdo ví, zda si je nebude chtít s sebou odnést samotný Lucifer. 

Jen málokterému dítěti se radostí nerozzáří oči, když ve dveřích spatří tuto posvátnou bytost, která hodným dětem za básničku či písničku naděluje balíček s laskominami. Pro postrašení nezbedníků chodí pro každý případ s Mikulášem i čert, který naopak rozdává uhlí či brambory, aby děti zpytovaly své svědomí. Přestože tuto trojici, která je předzvěstí blížících se Vánoc, zná každý, málokdy si vybaví historii mikulášské nadílky.

Sv. Mikuláš, patron nejen dětí

Sv. Mikuláš je reálnou historickou postavou. Narodil se kolem roku 280 do rodiny zbožných křesťanů a už za svého života byl oblíbený pro svůj soucit s potřebnými a štědrost. Proslul například tím, že velkou část svého majetku rozdal chudým lidem. Jedna z legend vypráví o třech dcerách chudého muže, které aby si vydělaly na věno, musely pracovat ve veřejném domě. Sv. Mikuláš jim tajně hodil oknem do domu po třech valounech zlata, aby je vykoupil z těžké bídy a dal jim šanci na nový život. Na této legendě je založena i tradice mikulášské nadílky tak, jak ji znají děti dnes.

České děti navštěvuje Mikuláš 5. prosince večer už od 13. století a naděluje jim ovoce, bonbóny, čokoládu nebo jiné pochutiny. Doprovází ho podle tradice anděl s křídly celý v bílém, symbol dobra. Poslední postavou v trojici je čert, který děti straší svým hrozivým vzhledem a je symbolem zla. Čert většinou nosí řetěz, kterým hrozivě chrastí a pytel, aby si v něm mohl zlobivé děti odnést do pekla. Pro malé dítě je příchod této pohádkové trojice malým zázrakem a na nás dospělých je, abychom tuto tradici uchovávali a předávali dále. Chcete-li letos svým ratolestem připravit nezapomenutelného Mikuláše, udělejte si výlet do vesničky Dětenice, které se nachází kousek za Prahou směrem na Mladoboleslavsko, v jičínském okrese.

Čertovské řádění v Dětenicích

Letos v Dětenicích můžete strávit s dětmi rovnou celý čertovský víkend. „O víkendu 3. a 4 prosince nás navštíví vzácná návštěva přímo ze samotného pekla. Advent v Dětenicích zahájí příchod pekelných a andělských bytostí do středověké krčmy. Čeká vás bohatý čertovský program nejen pro děti,“ láká k návštěvě Dětenic Aneta Ondráčková, manažerka dětenického komplexu, který zahrnuje kromě proslulé krčmy také zrekonstruovaný barokní zámek, středověké ubytování, místní pivovar a výstavu Dětenické peklo. „Budete si moci užít čertovský program s veselou kapelou, ohnivými hrátkami a sladkou odměnou od Mikuláše. Myslíme nejen na zábavu dětí, ale také oddech rodičů, proto jsme zároveň připravili Čertovskou hernu,“ říká s úsměvem Ondráčková.

Akce Peklo v Dětenicích aneb Mikulášská nadílka v krčmě bude probíhat 3. a 4. prosince vždy od 12 do 15 hodin. Dospělé vstupné je 95 Kč, pro děti 50 Kč. Samotné čertovské řádění bez mikulášské nadílky si navíc budete moci užít i ve dnech 2., 3. a 5. prosince vždy od 19 do 22 hodin. Za kostým čerta či pekelnice bude vstup zdarma.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: