Nejsnadnější způsoby, jak šetřit elektřinou

Nejsnadnější způsoby, jak šetřit elektřinou

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nejsnadnější způsoby, jak šetřit drahou elektřinou, jsou takové, které váš život neovlivní vůbec, případně jen minimálně tak, abyste nemuseli měnit každodenní návyky nebo se výrazně uskromňovat. Tento článek vás inspiruje různými úspornými metodami, které vám pomohou šetřit peněženku. Vyúčtování energií s vysokým nedoplatkem tak pro vás už nebude noční můrou.

Ušetřete hned při nákupu spotřebiče

Ideální je začít se zajímat o úsporu elektřiny už při výběru spotřebiče. Není zboží jako zboží. Některé spotřebiče budou elektřinu ze zásuvky jen úsporně upíjet, zatímco jiné jí hladově vysají velké množství. Rozdíl mezi nimi poznáte podle energetických štítků. Spotřebiče se dělí do skupin, označených písmeny A až G. Do nejzelenější kategorie (A) patří nejúspornější spotřebiče, naproti tomu červené D je energeticky nejnáročnější. Z energetického štítku vyčtete nejen informace o třídě spotřebiče, ale i o jeho roční spotřebě v kWh a dalších užitečných parametrech (například u ledniček poměr chladicí a mrazicí části, roční spotřeba vody u myčky, atd.).

Efektivní ohřev vody

Jedním z nejvýraznějších energo žroutů v domácnosti je bojler. Ohřev vody může být levnější, pokud v nastavení bojleru snížíte ohřívací teplotu. Výrobci doporučují ohřívat vodu na 60 stupňů, aby se předešlo výskytu bakterie Legionella. Ta se však množí v teplotách nižších než 50 °C. Tudíž můžete šetřit elektřinu tím, že budete ohřívat jenom na 50 stupňů. Výskytu bakterie zabráníte tím, že jednou za čtrnáct dní provedete dezinfekci bojleru vyšší teplotou.

Využívejte nízký a vysoký tarif

Podívejte se do vaší smlouvy o dodávce energií. Je možné, že máte dvoutarifní sazbu za elektřinu, tzn. v různých částech dne máte jinou cenu za kWh. Pokud tomu tak je, pouštějte energeticky náročnější spotřebiče (pračka, myčka, bojler, trouba) v čase, kdy máte energii levnější.

Existují i stabilní alternativní dodavatelé

Před pár lety začali na českém trhu kromě velkých hráčů působit i alternativní poskytovatelé energií, kteří umí lidem nabídnout bezkonkurenční ceny. Přesto mnozí Češi zůstávají po mnoho let u jednoho dodavatele a na energiích tak zbytečně přeplácí. Na jednu stranu se není co divit, protože jejich pověst utrpěla krachem alternativních dodavatelů, kteří tím katalyzovali energetickou krizi.

Větší množství firem na energetickém trhu však znamená větší cenovou variabilitu. To znamená, že běžný uživatel může ušetřit nemalé peníze, když vymění dražšího poskytovatele za levnějšího. Průměrná česká domácnost tak může ušetřit až deset tisíc korun ročně, proto se vyplatí mít dobrý přehled o cenách elektřiny na trhu a včas vyměnit dodavatele. LAMA Energy je ryze česká tradiční společnost se silným ekonomickým zázemím a hlavně vlastní těžební infrastrukturou. Díky tomu dokáže zákazníkům nabídnout pomocnou ruku v podobě férové nabídky tarifů. Vzhledem k tomu, že je LAMA energy součástí skupiny LAMA ENERGY GROUP, do jejíhož portfolia patří i těžební vrty ropy a zemního plynu na jižní Moravě, můžou se zákazníci spolehnout na stabilitu a spolehlivost tohoto tradičního českého dodavatele energií.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: