Nejčastější otázky kolem ketogenní diety

Nejčastější otázky kolem ketogenní diety

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ketogenní dieta se díky své rychlosti, jednoduchosti a účinnosti stala jednou z nejoblíbenějších diet současnosti. Právě díky své rychlosti vyvstává řada otázek ohledně zdravotní nezávadnosti, pravidel a délky dodržování. Mám pro vás odpovědi na nejčastější otázky, včetně té nedůležitější – budete omoc ještě někdy jíst sacharidy?

Jak dlouho trvá dostat se do ketózy?

Ketóza je nezbytným předpokladem pro účinnou redukci. Není jednoduché říci, za jak dlouho se dostaví ketóza. Obvykle je to období od dvou do čtyř dnů od zahájení ketogenní diety. Každé tělo však funguje individuálně a efekt se tak může dostavit i dříve nebo mnohem později. A jak vůbec poznáte, že jste v ketóze? Ketóza se projevuje sníženou chutí k jídlu a zvýšenou hladinou energie. V průběhu ketózy můžete pociťovat suchost v ústech a zvýšenou žíznivost. Pokud se však nechcete spoléhat jen na vlastní instinkty, můžete si v lékárně zakoupit diagnostické proužky na kontrolu ketonů v moči. Ketózu odhalíte také speciálním přístrojem, který analyzuje krev podobně jako u diabetiků.

Je ketóza nebezpečná?

Není to pravda. Lidé si často pletou ketózu s ketoacidózou. Ketoacidóza se vyskytuje pouze u nekontrolovaného diabetu a je pro lidský organismus nebezpečná. Oproti tomu ketóza je přirozený stav a u zdravého člověka se jedná o naprosto bezpečný jev. Pokud jste však diabetik nebo trpíte na vysoký tlak, poraďte se nejdříve s lékařem.

Neztratím při hubnutí i svalstvo?

U každé redukce hmotnosti existuje riziko ztráty svalů. V případě ketogenní diety však konzumujete vysoký podíl bílkovin, které by měly minimalizovat ztrátu svalů. Pokud však chcete svalstvo budovat, je potřeba konzumovat více sacharidů, než povoluje tradiční ketogenní dieta. Existují však takové druhy ketogenní diety, které krátkodobou zvýšenou konzumaci sacharidů povolují.

 Kolik kilo můžu zhubnout pomocí ketogenní diety?

Výsledky se samozřejmě velmi liší podle toho, z jaké výchozí váhy začínáte držet dietu. Obecně je však možné říci, že během prvního týdne jsou úbytky nejvyšší a mohou se díky ztrátě vody v prvních dnech diety vyšplhat až na čtyři kila, v dalších týdnech pak obvykle zhruba kilo až dvě týdně. Platí pravidlo, že čím více se přibližujete své normální tělesné hmotnosti, rychlost redukce bude klesat, až se nakonec stabilizuje.

Můžu znovu jíst sacharidy?

Samozřejmě, že ano. Dieta je uzpůsobena k redukci tuků. Po jejím skončení však můžete opět sacharidy konzumovat. Abyste předešli jojo efektu, je potřeba je do jídelníčku zařazovat pozvolna a jíst jen opravdu nezbytné množství.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: