Jak naučit děti trávit více času venku?

Jak naučit děti trávit více času venku?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Trávení času venku má pro děti mnoho výhod. Podporuje fyzický rozvoj, kreativitu a mentální pohodu. Je ale především na rodičích, aby vytvořili prostředí, které děti k pobytu venku bude lákat. Osobní zapojení, zajímavé aktivity a správné nastavení pravidel mohou výrazně zvýšit motivaci dětí trávit čas venku. Tím jim zároveň poskytnete pevný základ pro zdravý životní styl.

Správné oblečení je základ

Říká se, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Buďte proto vždy vybaveni a oblékněte dítě tak, aby vás nepřízeň počasí nezastavila. Venku totiž nemusíte trávit čas jen na jaře nebo v létě. Spoustu aktivit lze provádět i během chladných dnů. Zároveň mějte na paměti to, že děti se při pobytu venku ušpiní a nemohou být vždy jako ze škatulky. Při koupi oblečení tak vybírejte takové materiály, které jsou odolné a lze je bez problému omýt. Nepodceňujte výběr obuvi a dbejte na to, aby děti byly v suchu a v teple.

Rodiče jdou příkladem

Pokud vás trápí, že děti nechtějí chodit ven, zamyslete se nejprve nad tím, jaký máte k pobytu v přírodě přístup vy. Děti se často učí tím, co vidí od svých rodičů. Když budete venku rádi vy, dáte jim signál, že je to přirozená a zábavná činnost. Zkuste spolu hrát nejrůznější venkovní hry. Vězte, že aktivní účast rodičů zvyšuje motivaci dětí a vytváří pozitivní vzpomínky.

Spojte venkovní aktivity s učením

Trávení času venku může být i vzdělávací. Například při procházce lesem můžete učit děti poznávat různé druhy stromů a rostlin. Zahrňte je do péče o zahrádku a vysvětlete jim základy pěstování rostlin. Tímto způsobem se učení stává interaktivním a zábavným. U malých dětí také můžete začít s učením o tom, co do přírody patří a co už ne. Společně pomáhejte udržovat přírodu v čistotě a při procházkách posbírejte to, co tam nemá co dělat.

Venku můžete i tvořit

Dejte procházkám cíl a namotivujte děti tím, že společně najdete něco, co můžete využít k tvoření domácích dekorací. Větvičky, kůra, šišky. To vše lze upotřebit a rovnou na místě přetvořit do jedinečné dekorace. Nezapomeňte si s sebou vzít materiály, které v lese nenajdete, ale budete je potřebovat. Vázací materiál a jiné potřeby doplníte v e-shopu pro kreativce Idea Creative.

Nenechte se zaskočit hladem

Čím delší čas venku trávíte, tím je větší šance, že někdo dostane hlad nebo žízeň. Buďte proto vždy dobře připraveni a mějte s sebou svačinu. Vsaďte na pokrmy jednoduché na přípravu, které zasytí a dětem budou chutnat. Pokud je to v daném místě dovolené, můžete si třeba opéct špekáčky. Nezapomeňte však dítě zapojit do příprav.

Nechte děti rozhodovat

Ne vždy musíte mít vše naplánováno do posledního detailu. Ptejte se dětí na to, co chtějí dělat dál, kam chtějí jít a kterou cestou se chtějí vydat. Jednoduše jim předejte velení. Budete možná překvapeni tím, kam se vůbec dostanete.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: