Nastartujte po zimě svůj organismus a připravte se na jaro

Nastartujte po zimě svůj organismus a připravte se na jaro

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Počasí posledních týdnů se nese ve znamení postupného tání a citelného oteplení. Ti vnímavější z nás mohou dokonce ve vzduchu cítit i první záchvěvy jara. Zima pomalu opouští naše končiny a sluníčko se k nám naopak začíná vracet. Připravte se na jaro nejen obměnou šatníku, ale především detoxikací organismu a ztrátou nadbytečných kilogramů.

Blíží se období, kdy budeme o jarní únavě a detoxikaci slýchat na každém rohu. Ale proč tomu tak vlastně je? Jaro samo o sobě žádnou únavu nepřináší, spíše naopak. Probouzející se příroda, teploty rychle šplhající několik stupňů nad bod mrazu a hřejivé sluneční paprsky působí na lidský organismus blahodárně. Problém fenoménu, kterému se říká jarní únava, spočívá spíše v předcházející vleklé zimě. Zimní období je příčinou úmyslného i neúmyslného „huntování“ našeho těla. Může za to především nedostatek pohybu, kterému v zimě nevěnujeme příliš pozornost, nevyvážená strava s vyšším obsahem kalorií, bez dostatku čerstvého ovoce a zeleniny, dlouhé noci a brzká tma nahrávající negativnímu psychickému rozpoložení. K tomu nedostatečný kontakt naší pokožky se slunečními paprsky, způsobující hormonální nerovnováhu a nedostatečnou produkci vitaminu D. S tím přímo souvisí ztráta fyzické kondice, hromadění podkožního tuku a nedostatek výživných látek.

Pozor na drastické půsty

Pokud chceme napravit hříchy napáchané přes zimu na našem těle, logicky se snažíme zvrátit výše řečené v pravý opak. Podle zkušeností výživových poradců zachází mnoho Čechů do extrémů a nezřízené přejídání rovnou nahradí několikadenním půstem o vodě a zeleném čaji. Touto razantní metodou sice rychle zhubnete, ale v naprosté většině případů půjde o úbytek vody, nikoli tuku. Fyzickou kondici tak nevylepšíte a shozené kilogramy rychle naberete zpět. Ten první, nejjednodušší a nejzásadnější krok je omezit nezdravé potraviny a nahradit je ovocem, zeleninou, přírodními šťávami, libovým masem a rybami. Myslete také na to, že imunita těla vyčerpaného vleklou zimou je křehčí a je třeba ji s příchodem jara podpořit.

„V tomto období by měl člověk konzumovat více ochranných látek. Nemusíte si kupovat průmyslově vyráběné vitaminy a doplňky stravy, místo toho zvyšte příjem antioxidantů z čerstvého ovoce a zeleniny. Imunita je celkově o bílkovinách. Když mám nevyhovující poměr mezi živinami, imunitní systém trpí,“ vysvětluje Petr Havlíček, přední český výživový poradce a patron projektu Zdraví jako vášeň, který již v roce 2010 spustila Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR na podporu prevence, zdraví a kondice svých pojištěnců. S příchodem jara tam můžete načerpat mnoho inspirace a užitečných rad, jak žít zdravě a přitom s radostí.

Kombinace pohybu a zdravého jídelníčku

Jedinou možností, jak se dostat zpátky do kondice, je kombinace zdravé nízkotučné stravy s pravidelným pohybem. Neznamená to, že byste měli ihned naskákat do posilovny a tam na běhacím pásu vypustit duši. Lepší je začít pozvolna a postupně přidávat na intenzitě. Klíčová je především pravidelnost. Muži dávají přednost spíše posilovacím strojům, ženy zase aktivitám v kardio zóně, protahovacím cvikům nebo lekcím aerobiku. Tuky se nejlépe spálí aerobním cvičením, takže běh, plavání a aerobik je ideální. Vhodná je i svižná chůze, které si můžete na jaře užívat v probouzející se přírodě. Taková procházka blahodárně působí nejen na vaše tělo, ale i duši. Škodliviny z těla pomůžete vyplavit saunováním, které pročistí kůži, zlepší krevní oběh a posílí obranyschopnost.

Pro regeneraci mysli i těla si dopřejte třeba masáž nebo některou z oblíbených wellness procedur. Wellness nás učí odpočívat a oprostit se od každodenních starostí. Duše a tělo jsou dvě spojené nádoby a musí být v rovnováze, aby se člověk cítil jako znovuzrozený.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: