Námraza na silnici je postrachem začínajících i zkušených řidičů

Námraza na silnici je postrachem začínajících i zkušených řidičů

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Námraza na silnici je jedním z největších strašáků řidičů, a to jak těch začínajících, tak i těch zkušených. Stačí nízké teploty, déšť, mlha nebo sníh a řidiči se mohou velmi rychle dostat do problému. Přestože je automobil vybavený kvalitními zimními pneumatikami, v případě námrazy klesá přilnavost pneumatik k povrchu silnice na minimum. Jak se chovat na vozovce, když je náledí, a co dělat ve chvíli, kdy se dostanete do smyku?

Nebezpečí vzniku námrazy neboli náledí vzniká především v místech, kde na promrzlou silnici padá déšť nebo vzdušná vlhkost. Řada lidí se domnívá, že námraza může vzniknout, jen pokud je pod nulou. Není to však úplně pravda – námraza se nejčastěji vyskytuje při teplotách vzduchu od tří do minus dvanáct stupňů. Pokud tedy vyjíždíte na silnice při teplotách blížících se nule a je vlhko, buďte velmi opatrní. Největší pravděpodobnost vzniku námrazy je ve dnech, kterým předchází noc s teplotami pod bodem mrazu.

Jak se chová automobil na namrzlé silnici?

Věděli jste, že na náledí oproti mokrému povrchu narůstá brzdná dráha automobilu až o trojnásobek? Pokud tedy pojedete po dálnici, na které bude námraza, rychlostí 130 km/h, brzdná dráha může být až pět set metrů. Námraza na silnici se často objevuje na mostech a přemostění a také v místech s celodenním stínem.

V rizikových úsecích se doporučuje maximálně soustředit na jízdu, snížit rychlost a předvídat. Odborníci také radí ovládat pedál brzdy s citem. Jízda by měla být plynulá, bez náhlých změn směru nebo rychlosti. Udržujte si také dostatečný odstup od ostatních automobilů, mělo by se jednat o časový rozestup alespoň tři vteřiny.

Co dělat, když dojde ke smyku?

Jak se chovat za volantem ve chvíli, kdy automobil nechce zatočit nebo naopak zatáčí až moc? Hlavní rada zní, zachovat si chladnou hlavu. Pokud auto zatáčí neochotně, do zatáčky ještě o něco více pootočte volantem, nebrzděte a ani nezrychlujte. V případě, že automobil zatáčí více, než byste chtěli, zmenšete natočení kol do zatáčky, a srovnejte tak zadek auta. V obou případech však točte volantem opravdu jemně.

Během chladných zimních dnů existuje poměrně velká pravděpodobnost, že se bude vyskytovat námraza na silnici, která může způsobit autonehodu. Vždy proto stavu vozovky přizpůsobte svou jízdu a v zimě jezděte ještě opatrněji než kdy jindy. Pokud nezvládnete dobrzdit a ťuknete auto před vámi, náklady na opravu pokryje povinné ručení. To nejvýhodnější najdete s pomocí nezávislého internetového srovnávače Porovnej24.cz.

Povinné ručení sice neochrání váš vůz proti škodám, které si na něm způsobíte sami, ale nemusíte zoufat, od toho je tu havarijní pojištění. To se kromě škod na svém vlastním autě postará i o vandalismus (např. když vám někdo objede auto klíčem), krádež vozu, GAP pojištění, živelné pohromy (zásah bleskem, pád větve na kapotu nebo třeba krupobití), nákupy náhradních dílů pro opravu vozu a neoprávněné využití automobilu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: