Modelovací hmoty rozvíjejí dětskou motoriku a podporují fantazii

Modelovací hmoty rozvíjejí dětskou motoriku a podporují fantazii

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Doby, kdy byla jedinou výtvarnou pomůckou pro kreativní tvoření klasická plastelína v základních barvách, jsou už dávno pryč. Dnes už existuje mnohem širší spektrum modelovacích hmot se specifickými vlastnostmi. Děti proces tvoření milují a navíc jim tato zábava pomáhá rozvíjet představivost i jemnou motoriku.

Rukodělná činnost, při níž ze surového materiálu vzniká neopakovatelný výrobek, nabízí dětem skvělou příležitost vytvořit si vlastními silami něco hmotného. Něco, s čím si dále mohou hrát, vystavit si to na památku nebo tím obdarovat někoho blízkého. Modelování je vhodné i pro úplně malé děti. Vyrobit se dá v podstatě cokoliv – zvířátko, fantaskní postavička, oblíbený předmět, jídlo, ale třeba i maminčina tvář. Fantazii se meze nekladou, naopak. Při této aktivitě dochází k rozvíjení kreativity, kterou děti v pozdějším věku jako když najdou. Dětské prstíky se tím cvičí i v jemné motorice a trénuje se koordinace pohybů a soustředěnost. Centrum v mozku zodpovědné za motoriku je úzce spjaté s centrem rozvoje řeči, dítě tak bude nevědomky pracovat i na zdokonalování řečových schopností. Zapojí-li se k tomu do tvůrčího procesu celá rodina, všichni zúčastnění si zaručeně užijí mnoho legrace.

Druhy modelovacích hmot

Jak bylo zmíněno v úvodu článku, dnes existuje bezpočet hmot určených k dalšímu opracování: je možné hmotu vyválet, vtlačovat do formiček, krájet a všemi různými způsoby hníst. Liší se materiálem, kvalitou, cenou i pracovním postupem. Poté, co dospějete do konečné fáze, musíte nechat hotové dílko ztvrdnout. V tom se také jednotlivé typy hmoty liší – mohou se vytvrzovat volným schnutím na vzduchu, nebo teplem, např. vložením do vařící vody či zapečením v troubě. Nejzásadnějším kritériem pro výběr by však měla být zdravotní nezávadnost a bezpečnost. Ve složení byste tedy neměli najít ani stopy po ftalátech a jiných škodlivých látkách.

„Svému čtyřletému synovi Láďovi jsem k narozeninám koupila stavebnici FischerTip. Je to kbelík plný barevných stavebních dílků, z kterých je možné libovolným spojováním a skládáním tvořit opravdu unikátní díla,“ směje se třicetiletá Eva z Prahy. „Co jako maminka oceňuji nejvíce, je, že se jednotlivé stavební kousky neslepují lepidlem, ale pouze navlhčením vodou,“ pokračuje Eva. Jedná se o bezpečný ekologický výrobek z bramborového škrobu barvený potravinářskými barvami. Sada obsahuje i houbičku na vodu a pomůcky pro krájení, stříhání a lepení.

Modelovací hmoty patří mezi kreativní hračky podporující všestranný rozvoj dítěte. Svým tvarem, barvami a leckdy i specifickou vůní těší všechny smysly a navíc rozšiřují mentální kapacitu dítěte. Takový typ hraček by neměl upadnout v zapomnění a zaniknout v záplavě „hotových“ kýčovitých hraček z masového dovozu ze zahraničí, inspirovaných populárními filmy a seriály. Něco, co by nemělo zapadnout ve vašem podvědomí, lze nalézt třeba na www.kreativni-hracky.com.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: