Mobilní aplikace si získávají své příznivce i ve zdravotnictví

Mobilní aplikace si získávají své příznivce i ve zdravotnictví

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Chytré telefony nám spolu s mobilními aplikacemi usnadňují každodenní život již několik let. Vývojáři nyní přicházejí i s aplikací, která může zachránit lidské životy.

Karta života

Karta života je elektronický souhrn důležitých údajů o zdravotním stavu. Využívat ji mohou pojištěnci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky, jejichž osobní údaje jsou uloženy v databázi ZP MV ČR. Karta života poskytuje výpis ze zdravotního účtu, což je v podstatě podrobný přehled všech výdajů na poskytnutou zdravotní péči za poslední tři roky. Každý pojištěnec ZP MV ČR má tak okamžitě k dispozici údaje o nákladech své léčby a ví, kolik za něj v posledních letech pojišťovna utratila. K dispozici jsou však i další služby. Pojištěnec má možnost vyplnit důležité údaje o svém zdravotním stavu, které jsou uloženy v databázi ZP MV ČR. Tyto údaje je možné si vytisknout a nosit je společně s průkazem pojištěnce u sebe. Osobní informace o svém zdravotním stavu je ale možné poskytnout i lékařům mimo místo svého bydliště, a to především v zahraničí. Karta života má totiž k dispozici i anglickou verzi. Souhrn všech informací může zároveň přispívat k efektivnější léčbě, jelikož dokáže zjistit, zda pro pojištěnce není kombinace současně užívaných léků nebezpečná.

Unikátní službou je ovšem tzv. Záchrana života, kdy je průkaz pojištěnce označen speciálním symbolem informujícím o záchrannou službu o tom, že pacient má zřízenou Kartu života. Oprávněný pracovník poté může vstoupit do databáze ZP MV ČR a následně využít informace o zdravotním stavu při poskytování první pomoci i v situacích, kdy je komunikace se zraněným nemožná.

Mobilní aplikace ZP211 s Kartou života

Spolu se zřízením Karty života si majitelé chytrých telefonů mohou zdarma nainstalovat i mobilní aplikaci s názvem ZP211. Ta umožňuje s osobními údaji aktivně pracovat. Zároveň máte vždy přístup k výpisu z osobního účtu, do osobního zdravotního deníku. Taktéž zobrazuje údaje rodinných příslušníků, informuje vás o lékařích a zdravotnických zařízeních a nabízí přehled pro OSVČ. Novinkou je poté elektronická verze průkazu pojištěnce přímo ve vašem mobilu a přehled o všech dostupných výhodách a finančních příspěvcích pojišťovny.

Jak zřídit Kartu života

Kartu života můžete zřídit třemi způsoby. Jednak je o její vystavení možno zažádat na webových stránkách Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky v sekci Karta života nebo můžete využít formuláře, který je nutno stáhnout, vyplnit a odevzdat na jakékoli pobočce ZP 211. Pokud váš lékař spolupracuje s pojišťovnou, o zřízení je možné požádat i jeho. Následně od pojišťovny obdržíte váš osobní identifikátor, heslo a samolepku, kterou je třeba umístit na průkaz pojištěnce. Zřízení a uchování osobních dat je zcela bezpečné, jelikož jsou tyto údaje uloženy na zabezpečeném serveru a jsou chráněny stejně jako ostatní osobní údaje všech pojištěnců. Přístup k údajům tak máte jen vy, omezený počet pracovníků záchranné služby a lékaři, kterým to sami umožníte.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: