Mezní termín pro změnu zdravotní pojišťovny klepe na dveře

Mezní termín pro změnu zdravotní pojišťovny klepe na dveře

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Do konce března. Přesně tolik času mají obyvatelé České republiky k dispozici, pokud chtějí změnit svou stávající zdravotní pojišťovnu. Na co je třeba se zaměřit a co je pro samotnou změnu nutné udělat?

Na co hledět při výběru nové ZP

Asi největším každoročním lákadlem pro potenciální klienty jsou bonusy, které zdravotní pojišťovna svým pojištěncům nabízí. Kromě nich je ale zapotřebí zajímat se i o jiné přednosti. Řeč je zejména o finanční stabilitě konkrétní zdravotní pojišťovny, o postavení na trhu, o pokrytí zdravotnických zařízení a o zkušenostech ostatních pojištěnců. O těch něco vypovídá i letošní vítězství Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky. Ta se stala již podruhé v řadě Nejlepší zdravotní pojišťovnou roku. Na zlatou příčku ji dosadily hlasy klientů zdravotních pojišťoven. „Fakt, že letos o našem celkovém vítězství rozhodly hlasy klientů-pacientů nás těší dvojnásob, a ještě více zavazuje. Budeme v dnešní napjaté době, kdy je silný tlak na růst nákladů na zdravotní péči a kdy tomuto tlaku neodpovídá růst příjmů, dělat vše, co je v našich silách, abychom tuto důvěru udrželi,“ okomentoval výsledky ankety generální ředitel ZP MV ČR David Kostka.

Samotnému rozhodnutí by nicméně měla předcházet zralá úvaha. Zdravotní pojišťovnu totiž můžete měnit pouze jednou za rok. Podle termínu, kdy o změnu požádáte, se stanete klientem nové pojišťovny buď k 1. červenci – pokud o registraci požádáte mezi 1. lednem a 31. březnem – nebo k 1. lednu následujícího roku v případě, že o změnu požádáte mezi 1. červencem a 30. zářím. Nejednejte tedy zbrkle a projděte si veškeré možnosti, než se rozhodnete.

Přestup k nové zdravotní pojišťovně

Přestup k nové pojišťovně nyní zabere jen několik málo minut. Již zmiňovaná ZP MV ČR například nabízí možnost přihlásit se online z pohodlí domova. Navštivte webové stránky http://www.zpmvcr.cz/ a klikněte na pole Přihlásit se. Následně se objeví registrační stránka, kde kliknete na tlačítko Online přihlášení a dále už vás aplikace povede. K dokončení přihlášení je třeba mít chytrý telefon, který umožní přihlášku skrze dotykovou obrazovku podepsat. Pokud nejste vlastníkem chytrého telefonu, můžete přihlášku stáhnout a vyplnit na PC. Následně přihlášku jednoduše zašlete e-mailem či poštou nebo můžete podat na kterémkoli pracovišti ZP MV ČR.

Změnu ZP jste povinni hlásit zaměstnavateli

Jakmile proběhne změna zdravotní pojišťovny, což bude v tomto případě 1. července, je třeba o tomto faktu uvědomit nejen svého praktického lékaře, ale také zaměstnavatele, aby bylo jasné, které pojišťovně má za vás odvádět zdravotní pojištění. Ze zákona jste povinni zaměstnavatele o změně ZP uvědomit do osmi dnů ode dne, kdy jste pojištěncem nové pojišťovny. V letošním roce však 8. červenec vychází na sobotu, vřele tedy doporučujeme tuto informaci zaměstnavateli sdělit nejméně o den dříve.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: