Přezdívá se jí královna masáží. Masážní hmaty kombinované s magickou sílou nahřátých lávových kamenů dokonale harmonizují tělo i mysl, zbavují napětí a blažený, až meditativní stav umí navodit mnohem rychleji než klasický způsob masírování. O blahodárném působení horkých kamenů na lidský organismus věděly už starodávné kultury před tisíci lety, které ji využívaly k celkové regeneraci sil a dosažení naprosté duševní vyrovnanosti.
Životní rytmus příznačný pro dnešní uspěchanou dobu dává našemu tělu pořádně zabrat. Permanentně jsme vystaveni stresu, pracovnímu přetížení, žijeme neustále v napětí a čelíme ustavičnému pocitu nestíhání. Nedostává se nám pohybu, a přičteme-li k tomu nezdravé životní prostředí, není divu, že naše tělo se často ocitá na pokraji psychických i fyzických sil a je nuceno čerpat z rezerv. Masáž je skvělým způsobem, jak na chvíli vypnout, zvolnit a dopřát si zdravé potěšení, které vzpruží naši tělesnou schránku a zároveň pozvedne mysl.
Tisíci lety osvědčená masážní technika
Technika pokládání speciálních nahřátých kamenů na tělo je velmi stará. Dochované prameny potvrzují její použití u starověkých kultur v Číně, Mezopotámii, Indii, ale i v Evropě u antických národů či v Americe u starých Mayů. K tomuto účelu se používaly kameny uhlazené vodou v řece nebo sbírané z mořského dna, které se následně přikládaly nahřáté na tělo, aby odstranily bolesti, uvolnily ztuhlé svaly a zbavily křečí. Použití kamenů mělo i duchovní rozměr – kamenům byla připisována léčivá síla, s jejíž pomocí bylo možné získat zpět něco, co bylo ztraceno. Moderní masáž lávovými kameny čerpá především ze znalostí havajské kultury, která pro tento druh relaxační masáže používá právě lávové kameny. Jsou tmavě šedé až černé, hladké a lesklé. Vznikají z čediče lávového původu, ručně sbíraného a opracovávaného vodou.
„Lávové kameny jsou pro masáže vhodné proto, že v sobě dobře drží teplo. Ještě předtím, než se rozprostřou po těle, nahřejí se ve vodní lázni o teplotě mezi 40 a 60 stupni Celsia. Současně mají silné energetické vyzařování a při kontaktu s lidským tělem uvolňují kovové ionty,“ vysvětluje masérka Dagmar Sudíková z pražského Studia JS s příjemným rodinným prostředím, kde se masážím profesionálně věnuje již několik let. „Samozřejmě není jedno, kam se nahřáté kameny umístí. Pokládají se na tzv. meridiány. To jsou cesty, jimiž v našem těle proudí energie. Nacházejí se na chodidlech, nohách, zádech, šíji, najdeme je od konečků prstů až po krk. Tyto energetické cesty bývají často vlivem zdravotních potíží a špatného životního stylu částečně či úplně blokovány,“ pokračuje Sudíková. „Kvůli špatnému proudění energie v těle se člověk cítí unavený, skleslý, bývá více nemocný a podrážděný. Lávové kameny dokážou při správném použití tyto bloky na meridiánech odstraňovat a pomáhají znovu rozproudit energii. Je to cesta k celkové očistě a regeneraci organismu,“ uzavírá.
Blahodárné účinky na tělo i duši
Bylo by chybou domnívat se, že masérova práce spočívá pouze v přikládání kamenů na tělo. Masáž lávovými kameny účinně kombinuje techniky a hmaty z klasických relaxačních masáží. Teplo, příjemně se rozlévající do celého těla, má uklidňující účinky na nervová zakončení, spolehlivě likviduje stres a napětí, zvyšuje průtok krve do tkání a svalů, čímž mírní pocity napětí a tlumí bolest. Díky tomu, že podporuje očistný proces a tělo detoxikuje, má i nepopiratelný kosmetický efekt. Odvádí škodlivé látky z těla a pozitivně působí na trávení a metabolismus, proto má mimo jiné i zeštíhlující efekt. Je také významným pomocníkem v boji s celulitidou, neboť podporuje činnost lymfatického systému, jenž pomerančovou kůži vyhlazuje. Prohřáté tělo navíc lépe vstřebává vonné esenciální oleje, které hloubkově vyživují, hydratují a pokožka tak zůstává hladká a jemná.