Leasing vs. půjčka. Co je lepší pro koupi auta?

Leasing vs. půjčka. Co je lepší pro koupi auta?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pokukujete po novějším modelu automobilu, ale nemáte našetřenou celou částku? Možná dumáte, jak nákup vysněného vozu zafinancujete. Zjistěte, zda se vám vyplatí vzít si na auto na leasing, nebo půjčku.

Jednoznačná odpověď na tuto otázku bohužel neexistuje. Než však zklamaně přestanete číst, vězte, že po přečtení našeho článku budete mít ve vaší volbě více jasno. Pro každého člověka se totiž hodí jiný typ financování, který bude určen přesně na míru jeho potřebám.

Jaký je rozdíl mezi půjčkou a leasingem?

Nejprve si ujasněme pojmy. Zatímco půjčka spočívá v zapůjčení peněz, za které si člověk může danou věc koupit a mít ji ve svém vlastnictví, leasing má jiná pravidla. U leasingu je auto ve vlastnictví prodejce až do okamžiku, než kupující zaplatí všechny splátky. Leasing je vlastně založen na smlouvě o pronájmu – kupující si automobil pronajímá po dobu jeho splácení.

Existují dva typy leasingu – finanční a operativní. U finančního se počítá s tím, že automobil na konci doby splácení odkoupíte. Vyznačuje se vyšší první splátkou, tzv. akontací, která většinou bývá ve výši 30 % ceny vozidla. Kdežto operativní leasing má naopak ještě mnohem více charakter pronájmu než finanční leasing. U operativního leasingu se neočekává, že vůz na konci období odkoupíte, nicméně tato možnost tam existuje. Nevzniká u něj povinnost platit akontaci. Délka leasingu je v dnešní době nejčastěji tři roky.

Co je finančně výhodnější?

Přestože leasing zůstává v podvědomí lidí jako ta dražší varianta, ne vždy tomu tak musí být. Je pravda, že u leasingu bývá často vyšší poplatek za sjednání úvěru. Ovšem v rámci leasingové splátky už je zahrnuto povinné ručení a havarijní pojištění. V dnešní široké nabídce finančních produktů nejsou ceny mezi půjčkou a leasingem příliš výrazné.

V otázce finanční výhodnosti spíše hraje roli výběr vhodné finanční společnosti – rozdíly mezi cenovými nabídkami úvěrových a leasingových firem můžou být velmi výrazné. U půjčky si vždy zjistěte informace o RPSN, což je roční procentní sazba nákladů. Tedy výše nákladů na úvěr, do které se započítává úrok i další náklady, třeba poplatek za vedení účtu. Výběrem nejvýhodnější varianty můžete v některých případech ušetřit až desítky tisíc. Komplexnější informace o úvěrovém trhu získáte s pomocí nezávislé online kalkulačky Porovnej24.cz, kde můžete porovnat nabídky půjček napříč trhem a najít tak tu nejlepší variantu.

Je snazší získat leasing nebo půjčku?

Půjčka je obtížnější na získání, zatímco leasing nemá tak přísná pravidla. Auto na leasing tedy ve většině případů představuje rychlejší a snadněji vyřízenou variantu financování. To může být výhodou i pastí zároveň. Je sice pravda, že u leasingu nebudou tak důkladně prověřovat vaši platební schopnost, ovšem důkladné proklepnutí vašich finančních možností vám může pomoct. Poskytovatelé půjček totiž většinou nepůjčí lidem, kteří by nebyli schopni splácet. Tudíž při žádosti o úvěr máte větší šanci, že půjčka bude odpovídat vašim platebním možnostem a nedostanete se tak do špatné finanční situace.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: