Zájmové kroužky a jiné volnočasové aktivity jsou nedílnou součástí výchovy dětí. Podporují je v socializaci, rozvíjí talent a dovednosti a poskytují rodičům možnost mít tu a tam čas pro sebe. Zároveň si kvůli nim však budete muset sáhnout hluboko do kapsy, nejedná se totiž o nejlevnější záležitost.
Jak vybrat vhodný kroužek
Výběr zájmového kroužku závisí na několika faktorech a před tím, než někam dítě zapíšete, je třeba položit si několik otázek. Mnohdy se stává, že dítě zapíšete na kroužek, který ho jednak nezajímá nebo který ho přílišně zatěžuje. To se stává zejména u dětí v první třídě, které se poprvé v životě musí aktivně zapojit do vzdělávacího systému, a tak je vhodné pečlivě zvážit počet volnočasových aktivit či vůbec to, zda s kroužky ještě rok nepočkat. Samotný výběr se poté odvíjí jednak od toho, na co má dítě přirozeně vlohy a jednak od toho, kam ho chce rodina směřovat. Jedná-li se o sportovně založenou rodinu, je zcela logické, že volba padne na sportovně zaměřený kroužek. Pokud naopak chcete v dítěti rozvíjet hudbu, poohlédněte se po kroužkách, které pořádají základní umělecké školy. Na prvním stupni základní školy však buďte opatrní, co se týče zapisování na lekce cizích jazyků apod. Mohlo by toho být na dítě moc.
Další bodem, který je nutno zvážit, je také dostupnost zájmového kroužku a vaše možnost tam dítě pravidelně dovážet. Nemá smysl ratolest zapsat na kroužek, na který se potom dostaví jednou za tři týdny. Jedná se o vyhozené peníze i čas. Vybírejte tedy nejlépe z aktivit ve městě, kde bydlíte nebo ve městě, které má případně dobrou dostupnost MHD.
Na kolik vás kroužek přijde
Finanční stránka zájmových kroužků děsí nejednoho rodiče. A nutno dodat, že právem. Ceny kroužků se mohou pohybovat od několika set korun až po několik tisíc korun za pololetí. Ale zcela určitě není vhodné je z plánu dětí vyškrtnout kvůli nedostatku financí. Dítěti tak nedáte šanci poznat nové přátele a učit se samostatnosti a píli. To, že má pak potomek daleko více energie, asi zmiňovat netřeba.
Na druhou stranu se jedná o jeden z mnoha výdajů, se kterými je v případě výchovy dítěte počítat. Mějte tedy v záloze rezervu přesně pro tyto případy, aby vám počátek školního roku a nové pololetí, kdy se kroužky platí, nepřinesl do peněženky průvan. Je důležité si také uvědomit, že platba kroužku samotného není jediný náklad, který tato aktivita přinese. Počítejte i s dalšími menšími či většími výdaji, jako je hudební nástroj v případě hudebního kroužku, vhodné sportovní oblečení v případě sportovního kroužku či učebnice v případě jazykového kroužku.
Odhadem se dá říci, že byste měli mít připraveno až 5.000 Kč. Tato částka je však individuální a záleží víceméně na vás, kolik můžete z rodinného rozpočtu uvolnit peněz. Podle toho totiž můžete své rozhodnutí o druhu kroužku upravit hned zpočátku.