Kreditní karta: Kdy se vyplatí a kdy je od ní lepší dát ruce pryč?

Kreditní karta: Kdy se vyplatí a kdy je od ní lepší dát ruce pryč?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Kreditní karta je často využívanou službou. Její zřízení v dnešní době nabízí všichni větší poskytovatelé bankovních služeb a požádat o ni je většinou záležitostí několika málo minut. Problém ovšem tkví v tom, že se ne vždy vyplatí a pro někoho je vyloženě nevhodná. Co potřebujete o kreditní kartě vědět a je to pro vás to pravé řešení?

Debetní vs. kreditní

Přestože si tyto dva pojmy spoustu lidí ještě plete, kreditní karta se od té debetní liší v několika věcech. Na rozdíl od debetní karty, kde využíváte pouze svoje finanční prostředky, u kreditní karty využíváte prostředky banky, a to až do limitu, který vám banka při sjednání karty nastavila. Limit se může lišit, záleží totiž na vašich příjmech a výdajích. Při placení tedy neplatíte svými penězi, ale penězi banky. Ty budete samozřejmě muset vrátit.

Bezúročné období

A právě zde nejčastěji dochází k problému. Abyste za vypůjčené peníze neplatili více, než musíte, je potřeba peníze splatit vždy v tzv. bezúročném období. To se většinou pohybuje mezi 45 až 55 dny. Používání kreditní karty tak vyžaduje notnou dávku sebekázně a zdravého rozumu. I když máte peníze na kartě k dispozici, využít byste je měli jen tehdy, pokud jste si jisti, že celou vypůjčenou částku dovedete v bezúročném období splatit. Nabízí se tak myšlenka, že čím delší bezúročné období, tím lepší. Tento údaj si můžete srovnat online například na Porovnej24.cz, kde je k dispozici stručný přehled kreditních karet od jednotlivých finančních institucí.

A co se stane, když peníze v daném období nesplatíte? Vypůjčené peníze se vám začnou úročit a při vrácení pak musíte zaplatit dlužnou částku navýšenou o úrok. Tento úrok je většinou o poznání vyšší než tradiční úvěr, u bank operujících na českém trhu začíná na 10 %, častěji se ale pohybuje kolem 20 %.

Poplatek za vedení karty a výběry z bankomatu

Při sjednání kreditní karty si také dejte pozor na to, jaké jsou poplatky za vedení karty. Některé banky nastavují dvě hladiny poplatků. Ten levnější, běžně v řádech pár desítek korun, je většinou podmíněn pravidelným využíváním karty. Pokud kartu v daném období nevyužijete tolikrát, kolik je potřeba, poplatek za vedení může být vyšší. Vyvarovat byste se měli i výběrů z bankomatu. K tomu kreditní karty neslouží a poplatky za výběry jsou velmi vysoké.

S kreditní kartou se dá i vydělat

Na platbách s kreditní kartou můžete i vydělat. Některé banky nabízí tzv. cashback systém, v rámci kterého se vám z platby vrátí určité procento z ceny. Některé obchody mají také s bankami smlouvu a nabízí slevy pro majitele kreditních karet. Je tak dobré tyto výhody pravidelně sledovat a své nákupy podle toho upravit.

Pokud však finanční gramotnost není vaše silná stránka a opakovaně se dostáváte do problémů se splácením jiných závazků, pořízení kreditní karty si dvakrát rozmyslete. Kreditní karta je služba určená pro ty, kteří umí s penězi hospodařit a dovedou zkrotit své nákupní vášně.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: