Koupání na vlastní riziko. Nebezpečí kvasinkové infekce číhá všude

Koupání na vlastní riziko. Nebezpečí kvasinkové infekce číhá všude

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jen co se teploty přehoupnou přes 25 stupňů a sluneční paprsky naberou na intenzitě, volný čas trávíme nejraději ve stínu stromů u vody. Společně s létem a časem dovolených však nastává i sezóna kvasinkových infekcí. Mějte se před nimi na pozoru, neboť dokážou požitek ze zaslouženého volna a odpočinku vmžiku zhatit. Jak se před nimi ubránit, jste-li vůči nim citlivější a trpíte na ně častěji, než je zdrávo?

Koupání, ať už ve slané, sladké či chlorované vodě, patří k vyhledávaným letním radovánkám a bez možnosti osvěžení si letní vedra dovede představit jen málokterá z nás. Těšíte se i vy na letní dobrodružství, dovolenou u moře či příjemné zahálení na českých koupalištích? Pak se mějte na pozoru, aby vám vytoužené chvilky volna nenarušily kvasinkové infekce. Umí být velmi neodbytné a požitek z letních kratochvílí zkazit dílem vteřiny. Nepříjemnou daní z koupání, zvláště pro ženy, jsou totiž infekce všeho druhu. Ženy mají od přírody jemnější a citlivější kůži, imunita intimních partií je tedy náchylnější vůči různým mikroorganismům. Jsou přítomny ve sladkovodních tocích stejně jako ve slané vodě. Pro část svého životního cyklu potřebují i nějaký vyšší organismus, na kterém by mohly parazitovat. Někdy mírné svědění či vyrážka přejde samovolně do týdne, jindy se infekce chronicky vracejí.

Podle výzkumů čtyři z pěti ženy prodělají gynekologickou mykózu, známou také jako kvasinková infekce či kandidóza, alespoň jednou za život. Jejich původcem je přemnožení kvasinek rodu Candida, které v nadbytečném stavu narušují poševní mikroflóru a dále se množí v teplém, vlhkém prostředí. Někdy stačí zůstat v mokrých plavkách a nepříjemné svědění je na světě. Narušení intimní imunity provází jako vedlejší projev i výtok, zarudnutí zevních rodidel a často také pocit pálení při močení nebo pohlavním styku. Vzniku kvasinkové infekce napomáhá neprodyšné, příliš těsné oblečení v podobě upnutých džínů, přiléhavého spodního prádla, punčocháčů nebo cyklistických kalhot, konzumace sladkostí nebo léčba antibiotiky.

Pokud u sebe zpozorujete výše zmíněné obtíže, neodkládejte návštěvu svého gynekologa. Předepíše vám lokální léčbu – masti, čípky nebo tablety souhrnně označované jako antimykotika. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře, takže se obvykle již po několika dnech obtíží zbaví.

Co když se mykózy objevují chronicky?

Bohužel nemalé procento žen se s nepříjemným problémem „tam dole“ potýká opakovaně. Přesná příčina vzniku opakovaných gynekologických mykóz není s jistotou určena, souvisí však zřejmě s oslabenou imunitou v lokální tkáni. V takovém případě nestačí léčit samotnou mykózu, ale i problém jejího opakování. Řešením by měl být komplexní přístup zaměřený na posílení celkové imunity. Enzymoterapeutické léky, jako je volně prodejný lék Wobenzym, aktivují obranné mechanismy samotného organismu. Systémová enzymoterapie cílí na lokálně oslabenou imunitu, která je příčinou chronických problémů. Potvrzují to výsledky nedávného výzkumu. 62 žen, které i přes léčbu antimykotickými přípravky trpěly mykózou čtyřikrát až devětkrát za rok, užívalo Wobenzym po dobu 10 týdnů. V roce po zahájení léčby Wobenzymem došlo u všech k výraznému zlepšení – počet mykóz klesl v průměru o 88%. Dvě třetiny žen dokonce neprodělaly mykózu ani jednou.

 

 

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: