Jaro je tu a s ním i ideální čas na úklid domova

Jaro je tu a s ním i ideální čas na úklid domova

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ach, to jaro! Modrá obloha, delší dny a slunečné počasí, to všechno nás v brzké době čeká. Pro mnoho z nás jaro také znamená čas na jarní úklid. Nadcházející období je skvělá příležitost na generální úklid doma. Přinášíme pár nápadů, jak na jaře vnést do vašeho života doma svěží vítr.

Jaro a hřejivé sluneční paprsky nám vlévají do žil energii a probouzejí nás ze zimní letargie. Není divu, že s nástupem jarních měsíců většina z nás pocítí touhu dělat pořádek v domácnosti a uklidit prostor, který obýváme. Vzhledem k tomu, že generální jarní úklid bývá delší misí založenou na plnění dílčích úkonů, je dobré předem rozvrhnout síly a postupovat systematicky.

Nejrozšířenější formou jarního úklidu je zevrubný klid našeho domu nebo bytu. „Jarní úklid znamená zbavit se nánosů prachů, vymést pavučiny, uklidit nepořádek a věci povalující se na podlaze a uložit je na své místo. Kromě utírání prachu je jaro také skvělá příležitost podívat se na to, co funguje a co už potřebuje nahradit. Možná je to mikrovlnka, která dosloužila, nebo to může být výměna nádobí, oprava oken, instalace nového osvětlení nebo pořízení nové matrace. Ať už je vaše potřeba jakákoli, nahradit to staré novým vnese do vašeho domova nový impuls,“ radí Anke Glut, interiérová designérka.

Se starým pryč, s novým sem

Poté se pusťte do vyklízení skříní, komod, šatníku a jiných úložných prostor. Překvapí vás, kolik starého a nepotřebného vybavení objevíte a kolik prostoru tím uvolníte. Odkládejte věci na dvě hromádky – na první budou ty, které potřebujete uložit stranou, protože je nebudete v teplých měsících potřebovat, a na druhé ty, jichž se chcete zbavit nadobro. Třídění, uklízení a vyřazování starých věcí je zároveň i vnitřní očistou. Pocit, že se zbavujete nepotřebných věcí, vám dodá lehkost a optimismus nového startu s čistým štítem.

Nebojte se změn a renovujte

Jarní slunečné dny přímo vybízejí k renovaci vašeho obydlí. „Možná to bude obnova barvy vašich stěn nebo úplně nová, zářivá barva, investice do uměleckého artefaktu, jiné rozestavění nábytku, vytvoření většího prostoru nebo nová kuchyň. Je to na vás – položte si otázku, jak může být váš domov ještě pohodlnější, více nabitý energií a pohostinský?“ radí Anke Glut.

Osvojte si zdravé návyky

Stejně důležité, jako udělat pořádek doma, je udělat si pořádek ve své mysli. Jaro je ideální čas na to, abychom do svého života zařadili pozitivní zvyky. Jíst zdravě, naspat alespoň sedm hodin denně a pravidelně cvičit – díky tomu všemu se budeme cítit lépe, fyzicky i psychicky.

Zdravý návyk může znamenat to, že začnete chodit do práce pěšky nebo jezdit na kole, koupíte si permanentku do posilovny nebo si budete každý den do práce nosit zdravý oběd připravený doma, místo toho, abyste se odbyli fastfoodem.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: