Jaké barvy zvolit do společenské zóny? S výběrem poradila bytová designérka Anke Glut

Jaké barvy zvolit do společenské zóny? S výběrem poradila bytová designérka Anke Glut

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Plánujete modernizaci vašeho bydlení a jedním z prostorů, který byste si rádi vzali na paškál, je i společenská zóna? Přečtěte si o nejnovějších módních trendech a barvách, které z vašeho domu či bytu vykouzlí přívětivé místo plné pozitivní atmosféry. Přestože loňský a letošní rok zatím vzájemnému setkávání moc nenahrává, my totiž stále doufáme v lepší zítřky.

 

Ta tam jsou doby, kdy bylo trendem každou místnost stavebně rozdělovat a uzavírat. Již několik let se jindy tolik konzervativní Češi více a více otevírají světu, a hlavně i sobě navzájem. Vznikají tak celá otevřená patra nebo alespoň spojené místnosti. „Hitem posledních let jsou celá otevřená patra, což je praktikováno zejména u dvoupatrových rodinných domů. V nich je přízemí koncipováno jako společenská zóna a najdeme v něm kromě obývacího pokoje samozřejmě i vstupní halu, kuchyň, jídelnu a případně i pracovnu. V prvním patře pak lidé rádi soustředí své soukromí a staví v něm ložnice pro jednotlivé členy domácnosti,“ vysvětluje přední česká bytová designérka Anke Glut.

 

Změna dispozic ovšem to není jediné, co se v bytovém designu za poslední dobu změnilo. Lidé začínají více preferovat i světlejší barvy a minimalističtější doplňky. „To samozřejmě nemůžeme aplikovat na všechny, každý má trochu jiný vkus. Je ale pravda, že pomalu ustupují interiéry zahlcené dekoracemi a vymalované tmavými barvami a nyní se spíše setkávám s tím, že klienti chtějí něco vzdušnějšího, optimističtějšího a uklidňujícího,“ dodává Anke.

 

Trendy jsou tak například francouzská okna a mění se i materiály použité v interiéru. Větší důraz ale lidé kladou i na výmalbu, která dostává jasnější koncept. „Výběr barev na zdi byl dříve pro mnoho lidí jedním z těch kratších procesů. Jednoduše se zvolila jedna barva, k té se maximálně dokoupila druhá a touto kombinací se bez většího přemýšlení vymaloval celý byt nebo místnost. Nyní však lidé nad barvami více přemýšlí a uvědomují si, jakou mají v interiéru moc. A to je skvělá zpráva, do popředí se totiž konečně dostávají naprosto geniální barevné kombinace,“ vysvětluje Anke Glut.

 

Jaká je ale podle ní ultimátní barevná kombinace, která se do společenské zóny hodí? „Těchto kombinací a vhodných barev je samozřejmě o mnohem víc. Mě ale poslední dobou zaujala barevná kombinace, kterou pro letošek vyhlásil jako barvu roku i Pantone Color Institute a kterou jsem v minulosti již využila. Jedná se o kombinaci základní šedé a jasně žluté. Tato kombinace má za úkol vysílat pozitivní vibrace, má být oporou a zároveň zahřát a rozsvítit. Šedá společně se žlutou poskytuje odhodlání a zároveň naději, a to je přesně to, co letos potřebujeme,“ říká Anke.

 

Ta na závěr dodává, že je však důležité barvy umět i ve správném poměru zkombinovat. „Pokud bude v interiéru žluté moc, bude to na nás mít rušivý efekt. Pokud v ní naopak bude moc šedivé, utlumí to naši kreativitu. Samotnou výmalbu, potažmo dekorace tak doporučuji konzultovat s interiérovým designérem, který dovede možné výsledky vizualizovat a je pro něj daleko snazší jednoznačně určit, co bude fungovat a co naopak nikoli.“

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: