Jaká je návratnost investice do domácí fotovoltaiky?

Jaká je návratnost investice do domácí fotovoltaiky?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Majitelé rodinných domů poslední měsíce reagují na neúnosné ceny energií a berou otázku dodávek elektřiny do vlastních rukou – domácí fotovoltaické elektrárny rostou v Česku jako houby po dešti a zájem ani zdaleka neopadá. Ti, kteří stále váhají, se nejčastěji zaobírají otázkou, zda se taková investice vyplatí a jaká je její návratnost. Podívali jsme se na to v detailu a přinášíme vám odpověď.

V době, kdy ceny energií raketově rostou, se můžou i takové běžné věci jako vytápění, ohřev vody nebo vaření citelně prodražit. Není proto divu, že čím dál více Čechů investuje do energetické soběstačnosti a pořizuje si vlastní fotovoltaiku. Domácí fotovoltaické systémy kompletně změnily způsob výroby a spotřeby elektrické energie. Navíc mají tu výhodu, že využívají sluneční energii a tím pádem představují udržitelnou protiváhu k tradičním fosilním palivům. Investice do solární elektrárny je v dnešní době častějším způsobem, jak nejen za energie šetřit, ale také se stát do jisté míry nezávislými na trhu. Ti, kteří o fotovoltaice přemýšlejí, se většinou zamýšlejí nad otázkou, jestli se to vůbec vyplatí a kdy se vložené peníze vrátí.

Obecně platí, že investice do fotovoltaiky závisí na mnoha faktorech a vždy tak je do značné míry subjektivní. Záleží totiž na vaší průměrné roční spotřebě, počtu osob žijících v domácnosti, způsobu vytápění nebo na tom, jak náročné elektrospotřebiče doma používáte. Roli hraje i aktuální stav na trhu s energiemi a zvolené řešení – zda se rozhodnete pro samotnou fotovoltaiku nebo s akumulací do vody, do baterie nebo pro variantu s tepelnými čerpadlem. Nejnižší doba návratnosti začíná na hranici dvou až tří let. Vzhledem k růstu cen energií platí, že čím budou ceny vyšší, tím kratší doba návratnosti investice bude.

Jak fotovoltaika funguje

Zjednodušeně řečeno jde o přímou přeměnu světla na elektřinu pomocí polovodičových materiálů, jako je například křemík. Fotovoltaický jev využívají solární panely k zásobování domácností a průmyslových objektů ekologicky vyrobenou energií. Pořizovací ceny, mimo jiné i díky dotačnímu programu Evropské unie, v průběhu let klesla, takže s jistotou můžeme říct, že se fotovoltaika vyplatí. Životnost fotovoltaických panelů se pohybuje kolem pětadvaceti let a návratnost investice je průměrně v horizontu pěti až sedmi let.

Z hlediska návratnosti investice je také důležitý samotný materiál panelů a jeho odolnost v čase. LAMA home, jeden z předních dodavatelů fotovoltaických elektráren, pracuje s polykarbonáty namísto obyčejného skla. Polykarbonáty patří mezi termoplastické polymery neboli zkráceně termoplasty. Vynikají svojí tepelnou odolností, odolností vůči nárazu a mechanickému poškození. Ve stavebnictví se často používají na nerozbitné prosklívání, např. na pergoly. Výhodou je také to, že mají nízkou hmotnost, vysokou houževnatost a dobré optické vlastnosti. Z toho důvodu dostanete na 85 % výkonu panelů domácí fotovoltaiky záruku dvacet pět let.

Ohledně konzultací předcházejících výběru konkrétního fotovoltaického systému se obraťte na odborníky. Návrh systému se vždy odvíjí od faktorů jako přesná poloha vaší nemovitosti, kolik slunečního svitu na ni dopadá apod. Někdy se může stát, že nemovitost není vhodná pro instalaci panelů a poté se hledají náhrady – panely se mohou umístit například na zahradu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: