Jak zvládat onemocnění horních cest dýchacích u nejmenších?

Jak zvládat onemocnění horních cest dýchacích u nejmenších?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Malé děti onemocní dle statistik až 12 x ročně. Diagnóza zní akutní zánět horních cest dýchacích nebo akutní bronchitida.

Jsou to zánětlivá onemocnění, která jsou sezónní a velmi snadno přenosná. Jsou totiž až z 90% způsobena viry. Jejich nejčastějšími původci jsou viry influenzy, parainfluenzy, skupina rhinovirů ale také například Herpes simplex a další.

Diagnóza zpravidla nečiní potíže, nemoc se vyvíjí rychle a má typické příznaky.  Kašel, škrábání v krku, teploty, rýma, ucpaný nos, bolesti svalů, bolesti v hrudní oblasti…Toto všechno dospělého pacienta pouze obtěžuje, ale  pro malé děti jsou to závažné problémy a u nejmenších je ohrožena i výživa. Děti jsou díky celkovému diskomfortu neklidné a často pláčou. Nemohou se ani pořádně najíst a nemohou ani klidně spát, dvě základní potřeby jsou narušeny!  Zvládnout nemoc je tak náročné nejen pro naše nejmenší, ale také pro maminky.

Léčba akutní bronchitidy a zánětů horních cest dýchacích je zpravidla symptomatická  –  to znamená, že je zaměřená na zmírnění nepříjemných průvodních příznaků. Jak již bylo řečeno, z 90% je způsobena viry a ty neúčinkují antibiotika. Lékař tedy v mnoha případech neordinuje ihned ATB a to je v pořádku.  Je zbytečné malé děti zatěžovat antibiotickou léčbou, když není nutná. Jak si tedy s nemocí poradit?

Kaloba je například volně prodejný lék, který je k dostání bez lékařského předpisu v lékárně. Protože je to lék, nezapomeňte si před jeho užitím důkladně přečíst příbalovou informaci.

Na zmírnění symptomů viróz existuje celá řada léků a to jak syntetických, tak přírodních. Přírodní léky se nazývají fytofarmaka  – jsou  rostlinného původu a často jsou velice šetrné právě pro malé pacienty. To že jsou získávány z léčivých rostlin, jim nikterak neubírá na účinnosti. Vždyť celá moderní farmakologie staví na zkušenostech a znalostech účinných látek z přírodních zdrojů.

Ve skupině fytofarmak najdete nejen léky na rýmu, na kašel a ucpané dutiny, ale i takové, které pomohou vašemu malému pacientovi lépe zvládnout virové onemocnění dýchacích cest.

Pokud se zeptáte svého lékaře nebo lékárníka, jistě vám rádi poradí tu nejšetrnější ale také účinnou variantu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: