Hledáte nájemníky do vašeho bytu? Proklepněte si zájemce

Hledáte nájemníky do vašeho bytu? Proklepněte si zájemce

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pronájem bytu může být příjemným přivýdělkem a kolikrát dává daleko větší smysl nemovitost pronajmout než ji prodat. Ne každý nájemník je ale věrohodný a někteří mohou napáchat více škody než užitku. Jak si proklepnout zájemce o pronájem?

Zužte výběr podle prvotního kontaktu

Ať už byt či dům inzerujete jakýmkoli způsobem, první výběrové kolo vašeho budoucího nájemníka by mělo probíhat už po prvotním kontaktu. Dejte si dohromady otázky, které vás zajímají a na ty se zájemců zeptejte. I když například v inzerátu specifikujete, že nechcete, aby nemovitost obývali kuřáci nebo nájemníci se zvířaty, tuto skutečnost po telefonu nebo po e-mailu opět zmiňte, ať mají obě strany jasno. Pozor však, požadavek na to, aby v bytě nebyl žádný domácí mazlíček, nelze ukotvit ve smlouvě a teoreticky to nelze nikomu zakázat. Poslední slovo ale máte jako pronajímatel vy a můžete si například do smlouvy nechat zanést oznamovací povinnost. V tomto případě by vás nájemník musel informovat o tom, že zvíře v bytě chová, a podle toho alespoň můžete dále postupovat. Při komunikaci se zájemci také dávejte pozor na to, jak s vámi dotyčná osoba komunikuje. Pokud se vám cokoli nezdá, upřednostněte ty zájemce, kteří vám na první dobrou padnou do oka. V dnešní době je poptávka po nájemním bydlení vysoká a převyšuje nabídku. Máte tedy z čeho vybírat a je velmi důležité, abyste si do nemovitosti nastěhovali někoho, komu můžete věřit.

Prověřte si rizikovost zájemců

Bude vám nájemník platit vždy a včas? To se dozvíte až během pronájmu jako takového. Této informaci ale můžete jít naproti tím, že si dopředu prověříte platební morálku. Pokud víte jméno, příjmení a datum narození zájemce, za malý poplatek si můžete zjistit, zda proti dané osobě nejsou vedeny žádné exekuce. Využít můžete centrální evidenci exekucí nebo registr SOLUS, který využívají hlavně poskytovatelé telekomunikačních služeb, dodavatelé energií nebo mobilní operátoři. Doptejte se také na informace o zaměstnání. Zajímat by vás mělo, zda je zájemce zaměstnán na hlavní pracovní poměr a kde, a také zda na dobu určitou nebo neurčitou. Proti ničemu není ani, když si vyžádáte doporučení od předchozího pronajímatele. Tyto kroky vám sice nezaručí stoprocentní důvěru, ale můžete výrazně eliminovat riziko neplatičů.

Profesionálně spravovaný byt

Čím dál populárnější je také využít služby profesionální správy nemovitosti, kdy veškeré administrativní i další úkony spojené s hledáním nájemníka a s pronájmem samotným svěříte realitní společnosti. Profesionální správu v České republice nabízí například společnost Bohemian Estates. Ta zájemce o pronájem prověřuje v celkem 4 registrech dlužníků, navíc se chrání neprůstřelnými nájemními smlouvami. Poplatek za správu není nijak vysoký a statistiky dokazují, že profesionálně spravované nemovitosti jsou častěji obsazené, tudíž si na sebe služba v důsledku vydělá sama. Vy tak nemáte žádné starosti s inzercí nebo s komunikací s dodavateli či nájemníky, a přitom pravidelně inkasujete nájemné.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: