Jak to funguje se spoluúčastí na havarijním pojištění

Jak to funguje se spoluúčastí na havarijním pojištění

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Chystáte se právě uzavřít havarijní pojištění pro své vozidlo? Pak na vás možná odevšad vyskakuje pojem spoluúčast, kterému úplně přesně nerozumíte. O co jde? Jak už název napovídá, pojem spoluúčast definuje hodnotou, kterou se budete v případě nastalé pojistné události podílet na vyrovnání dané škody, a to z vlastních finančních prostředků. V jakých relacích se spoluúčast na havarijním pojištění objevuje? Vysvětlíme si to na příkladech z praxe.

Spoluúčast na havarijním pojištění může být 0 až 10 %

Jaké jsou možnosti spoluúčasti u havarijního pojištění? „Spoluúčast se liší podle pojišťovny a podle varianty, kterou si zvolíte. Některé pojišťovny nabízejí i variantu bez spoluúčasti. Typická spoluúčast se pohybuje kolem pěti procent nebo částky pět tisíc korun, ta nejvyšší většinou dosahuje 10 % nebo částky deset tisíc korun,“ vysvětluje Aleš Rothbart, expert na komerční pojištění z online srovnávače Klik.cz, kde můžete využít chytrou kalkulačku na rychlé srovnání cenových nabídek od různých pojišťoven.

Příklad spoluúčasti na havarijním pojištění

Spoluúčast může být například stanovena jako deset procent a deset tisíc korun. V tomto případě platí, že je-li škoda na vozidle ve výši padesát tisíc, zaplatili byste podle procent pět tisíc, ale ve skutečnosti zaplatíte v tomto případě 10 tisíc. Jak je to možné? Při plnění z pojistné události se vždy se platí vyšší z těchto dvou částek.

Výše spoluúčasti výrazně ovlivňuje cenu havarijního pojištění

Čím vyšší spoluúčast si zvolíte, tím nižší cenu havarijního pojištění budete platit. Na druhou stranu se Vám samozřejmě nevyplatí hlásit drobné škody a v případě větší pojistné události budete platit ze svého více.

„Je dobré si též uvědomit, že každá pojistná událost, kterou nahlásíte, ovlivňuje cenu vašeho pojištění v budoucnosti. V případě nižší spoluúčasti vám tedy pojišťovna zaplatí o něco více a vy budete moci nahlásit i menší škodní události, třeba odřené dveře za osm tisíc. Budete ale platit vyšší pojistné, a to i v budoucnosti, protože za každou škodní událost budete ztrácet vyježděné bonusové měsíce,“ objasňuje Rothbarth z Klik.cz.

Havarijní pojištění lze sjednat velmi rychle z domova

I havarijní pojištění si můžete sjednat z pohodlí domova, aniž byste museli někam chodit. Veškeré dokumenty dostanete ihned e-mailem. Smlouvu nemusíte podepisovat, akceptujete ji tím, že jí zaplatíte. Tato forma se jmenuje uzavření smlouvy na dálku a upravuje ji občanský zákoník. Je to zcela bezpečné, protože pokud vám smlouva nevyhovuje, nemusíte nic vypovídat, ani nikam volat. Smlouva vzniká zaplacením, a pokud ji nezaplatíte, žádná smlouva ani nevznikne. Je však důležité myslet na fakt, že nezaplacené havarijní pojištění je pochopitelně neplatné a neaktivní.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: