Eurovíkendy jsou rok od roku atraktivnější, Češi je vyhledávají čím dál více.

Eurovíkendy jsou rok od roku atraktivnější, Češi je vyhledávají čím dál více.

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Paříž, Londýn, Řím a další evropské metropole zaujímají u Čechů na žebříčku oblíbených destinací první místa již několik let. Jedná se o místa velmi zajímavá a dostupná. S rostoucí konkurencí aerolinek a ubytovacích zařízení je eurovíkend prakticky za hubičku. Pokud si však chcete takovou dovolenou užít opravdu v klidu, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Bez něj možná ušetříte pár desítek nebo stovek korun, v případě úrazu však draze zaplatíte v řádech desítek až stovek tisíc.

Přestože obyvatelé České republiky, jakožto člena Evropské unie, mají otevřenou cestu do ostatních členských zemí a s tím i záruku lékařsky nezbytné zdravotní péče v případě problému, ze strany turistů dochází často k několika mýlkám. Jedna z těch nejzásadnějších je, že zdravotní pojištění platné na našem území pokryje výlohy spojené s úrazem či nemocí v zahraničí. Češi se tak opakovaně vydávají na cesty bez cestovního pojištění, obzvláště při krátkých výletech do sousedních zemí. Průzkumy dokonce uvádí, že nepojištěn je v zahraničí až každý desátý Čech. Léčebné výlohy jsou sice kryty na základě Evropského zdravotního průkazu, jenže ten nekryje vysoké spoluúčasti například při návštěvě lékaře, dále pak mohou pacienti platit za hospitalizaci, stomatologické zákroky nebo nákup předepsaných léků. Avšak nejsou to jen léčebné výlohy, které se mohou během dovolené objevit a zruinovat tak naši peněženku.

Cestovní pojištění představuje jistotu

Cestovní pojištění není jen ochrana v případě nemoci a úrazu. Často zahrnuje pojištění odpovědnosti za škodu, pojištění zavazadel či ztrátu cestovních dokladů. Nemluvě o nepřetržité asistenční službě, kdy pověření pracovníci turistům pomohou s řešením zdravotního problému, s komunikací s lékaři či s transportem domů. Pojištění lze uzavřít několika způsoby a nabízí jej většina komerčních pojišťoven, které klientům umožňují uzavřít pojistnou smlouvu online. Tento trend se však rozmáhá i u zdravotních pojišťoven. Pojištěnci tak mohou využít cestovního pojištění u své zdravotní pojišťovny, aniž by museli dojít na pobočku. Tuto možnost svým klientům nabízí i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky, studenti přitom mají cestovní pojištění zdarma. Slevy jsou poskytovány i v případě rodinného pojištění či při pojištění skupin o pěti a více osob. Pojištěnci ZP MV ČR na webových stránkách pojišťovny musí pouze zadat osobní údaje o sobě a o plánované cestě, na základě kterých je jim poskytnuto několik alternativ, od nejlevnější po nejdražší dle nároků na rozsah zabezpečení. Při krátkých cestách po Evropě se však klienti i v případě nejdražší alternativy vejdou do dvou set korun českých.

Eurovíkendy na vlastní pěst

Eurovíkendy dnes nalezneme v nabídkách několika cestovních agentur. Přesto se však najde nespočet mladších i starších dobrodruhů, kteří se na výlety vydávají na vlastní pěst. Hlavním lákadlem vlastní organizace je bezesporu nižší cena. Máte-li prodloužený víkend v evropské metropoli v plánu, máme pro vás několik základních rad, jak při zařizování cesty a ubytování nějakou tu korunu ušetřit.

Prvním pravidlem je nedělat žádné rezervace požadující nevratnou předplatbu. S tím se můžeme setkat zejména u ubytování, která nabízejí mnohdy až čtyřicetiprocentní slevy v případě, že celou částku zaplatíte ihned, a to bez nároku na vrácení peněz v případě storna. V podmínkách jsou sice výjimky, které umožní peníze dostat zpět, mezi ty se však řadí pouze živelná pohroma v místě bydliště či úmrtí v rodině. V ostatních případech má hotel nárok si peníze ponechat. Naopak u leteckých společností je předplatba naprosto normální, dejte si však pozor, abyste u sebe měli tu samou kartu, kterou byla platba provedena. Bez ní byste se nemuseli dostat ani k bezpečnostní kontrole. Při rezervaci letenek a ubytování se nenechejte zlákat nízkou cenou jednoho, aniž byste zkontrolovali dostupnost a ceny druhého. Cenová politika ubytovacích zařízení je mnohdy nastavena tak, aby korespondovala s dostupností z okolních zemí. V praxi to znamená, že můžete sehnat nebezpečně levné letenky, za obyčejný dvoulůžkový pokoj však dáte dvě výplaty. Ceny se také pohybují dle obsazenosti a sezóny. Pokud tedy bude hotel skoro obsazený, ceny pokojů budou několikanásobně vyšší. Obecně tedy doporučujeme výlety směřovat na pracovní dny. V tu chvíli se už sice nedá mluvit o eurovíkendu, výsledek však bude stejný a celý pobyt pořídíte levněji.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: